Jesteś w strefie Premium
Podział majątku przy rozwodzie
W 1997 r. rozwiodłem się z żoną. Wyprowadziłem się ze wspólnego gospodarstwa i kupiłem własne. Czy po tylu latach od rozwodu mogę starać się o podział majątku? Czy moje prawa się przedawniły?
Prawo żądania podziału majątku wspólnego (kiedyś nazywanego dorobkowym) nie ulega przedawnieniu. Oznacza to, że każdy z małżonków może się domagać podziału majątku w każdym czasie. Podział majątku może nastąpić dopiero wtedy, gdy między małżonkami zniesiona zostanie wspólność majątkowa, a więc dopiero po rozwodzie, orzeczeniu separacji czy zniesieniu wspólności poprzez umowę lub orzeczeniem sądu.
W czasie trwania wspólności podział jest niedopuszczalny. Czytelnik zatem nawet po ponad dwudziestu latach od rozwodu ma prawo żądać podziału majątku wspólnego. Byli małżonkowie mogą się porozumieć i zawrzeć umowę u notariusza (w skład gospodarstwa wchodzi prawo własności nieruchomości) lub pozostawić rozstrzygnięcie sądowi.
Sąd w sprawie o podział majątku ustala skład majątku i jego wartość. Ponadto, może ustalić nierówne udziały w tym majątku (na żądanie strony), rozlicza wzajemne roszczenia stron postępowania. Wśród roszczeń mogą znaleźć się przykładowo: roszczenia o rozliczenie nakładów na majątek wspólny z majątku osobistego jednej ze stron (np. koszty remontu budynku wykonane po rozwodzie), roszczenie o udział w dopłatach unijnych itp. Sprawy o podział majątku prowadzą sądy rejonowe.
adw. Mikołaj Pomin
Przeczytaj również
bezpłatne porady prawnegospodarstwo po rozwodziepodział gospodarstwa przy rozwodziePodział majątku przy rozwodzieporady prawnerozwód rolnika