Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Info+>

"Rżną" rolników na jakości

Obrazek

Problemy z oceną jakości skupowanych płodów rolnych dotyczą nie tylko artykułów rolnych pokazanych artykule od str. 56 numeru 1/2015 "top agrar Polska": pszenicy i kukurydzy, ale także innych roślin, od żyta, przez jęczmień browarny (i paszowy) po ziemniaki i buraki.

Tomasz Czubiński24 stycznia 2015, 11:17

Dla tych ostatnich najbardziej kontrowersyjna jest ocena zanieczyszczeń. Rolników zastanawia, jak to jest, że w burakach stwierdza się niejednokrotnie ponad 10% zanieczyszczeń, kiedy ładowane są one na przyczepy praktycznie z obtłuczoną skórką, bez śladów bocznych korzonków, jedynie lekko pobrudzone ziemią, a ponadto kilka ton ziemi wraca na pole jako wagowa tara?

Sprawa z jęczmieniem browarnym miała miejsce kilka lat temu. Plony były obfite i słodownie zostały zarzucone surowcem. Jednak po roku sytuacja się odwróciła. Nauczone poprzednim rokiem już przed żniwami słodownie zarzekały się, że będą kontrolować białko i porastanie oraz rygorystycznie odrzucać "wadliwy" surowiec. Okazało się że w żniwa przyszły opady i praktycznie wszystkie plantacje kontraktowe miały słabą jakość. Słodownie aby w ogóle zgromadzić surowiec, brały "wszystko jak leci". Czyli znowu zadziałała niewidzialna ręka rynku i zasada podaży i popytu.

Z żytem największe problemy są przy ocenie porastania i zanieczyszczeń sklerocjami sporyszu. Niestety – prawdopodobnie wszystkie oceny jakości odbiorców są robione w ich laboratoriach i na podstawie próbek pobranych przez pracowników skupowych. Czy jednak zawsze tak jest? O to chcemy zapytać naszych Czytelników. Prosimy przysyłać komentarze, jak Państwo widza ten problem, przykłady z własnego doświadczenia i próby dochodzenia roszczeń na maila: listy@topagrar.com.pl.

Zapytaliśmy też drogą mailową jedenastu największych odbiorców zboża i rzepaku w Polsce, a wśród nich także przedsiębiorstwa w których realizowany był reportaż, o obowiązujące w ich zakładach procedury. Były to w kolejności alfabetycznej:

 • ADM,
 • Agrolok,
 • Cargill,
 • Chemirol,
 • Dalgety,
 • Elewarr,
 • Glencore,
 • Osadkowski Raiffeisen,
 • Polskie Młyny,
 • Scandagra (dawniej HaGe Polska),
 • WiPasz.

Zadane pytania dotyczyły takich kwestii jak m.in.:  istnienia procedur pobierania prób i badania ziarna; metod badania na poszczególne parametry; czy istnieje zasada pobierania za każdym razem wtórnika próby w celach odwoławczych i weryfikacyjnych i jak ona wygląda; czy ewentualne badanie odwoławcze na podstawie wtórnika jest brane pod uwagę przy wycenie surowca. Niestety większość spośród zapytanych przedsiębiorstw nie odpowiedziała na nasze pytanie w ogóle. Czy w takim razie nie chcą traktować nas jako partnerów, podobnie jak rolników? Na to pytanie mogą sobie Państwo odpowiedzieć sami. Odpowiedzi udzieliły nam tylko dwie firmy (żadna z nich nie była źródłem problemów prezentowanych w reportażu): Cargill i Elewarr.

Na najważniejsze dla treści reportażu pytania o wtórniki prób przedstawiciel firmy Cargill zapewnił, że zawsze pobiera się takie duplikaty. Natomiast na pytanie: czy dodatkowa próba jest ona plombowana, kodowana i przekazywana sprzedającemu ziarno? stwierdzono że: "Jest taka możliwość, aczkolwiek dostawcy z niej nie korzystają". W końcu na pytanie:  Czy jeśli dodatkowa próba została poddana analizie w innym laboratorium posiadającym akredytację, to wynik ten jest uwzględniany do wyceny zboża napisano: "Jeśli wykonujemy badanie próby pobranej przez niezależnego próbobiorcę, to raczej w celu oceny czy partia nadaje do przyjęcia (bardzo rzadko ceny), ale w skali całego kraju, zdarza się to może kilka razy do roku, w skali całego kraju".

Krajowy odbiorca zboża Elewarr pisze do nas, że liczba wtórników jest określona w umowie zakupu lub sprzedaży zboża. Zazwyczaj są to trzy próby pierwsza – ma prawo pobrać kontrahent, druga – zostaje w Elewarr Sp. z o.o. w celach analizy rozjemczej w laboratoriach akredytowanych przez PCA, trzecia  badana przez Elewarr. Próby pobierane są przez zaprzysiężonego próbobiorcę (nr uprawnień) plombowane i kodowane. Wyniki laboratorium akredytowanego są ostateczne i powodują konsekwencje w wycenie zboża, bądź naruszenie warunków umowy.

Czekamy na sygnały od Państwa i przykłady jakie mieliście kłopoty z ustaleniem jakości sprzedawanych płodów rolnych na maila: listy@topagrar.com.pl. Prosimy o podawanie nazw firm oraz krótki opis czego dotyczyły podejrzenia o nierzetelną wycenę na podstawie jakości. Dane Państwa podlegają ochronie na postawie prawa prasowego i jeśli wyrażacie takie życzenie, to oczywiście nie zostaną ujawnione. Prosimy też o głosowanie w poniższej sondzie.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)