Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Info+>

Udział w spółdzielni po śmierci jej członka

Członek spółdzielni przeniósł swój udział w niej na syna, ale ujawniono to dopiero po jego śmierci. Czy takie przeniesienie jest skuteczne?

adw. Mikołaj Pomin6 października 2020, 09:01
Zbycie udziałów w spółdzielni w sposób, jaki ma to miejsce np. w spółce z o.o. nie jest dopuszczalny, gdyż „udział” w spółdzielni oparty jest na członkostwie. Wstąpienie jednego członka w miejsce innego może nastąpić w ten sposób, że pierwszy członek spółdzielni wystąpi ze spółdzielni, która wypłaci mu wniesiony wkład, a kolejny do niej wstąpi wnosząc swój.

Sposób rozliczeń pomiędzy stronami (spółdzielnią, występującym i wstępującym członkiem) może być ustalony odrębnie, na przykład poprzez cesję wierzytelności. Przypomnieć należy, że przyjęcie w poczet członków spółdzielni wymaga zgody organu wskazanego w jej statucie. Bez niej dana osoba nie zostanie członkiem.

Z powyższego wynika zatem, że do skutecznego przeniesienia udziałów pomiędzy ojcem i synem nie doszło.

Niezależnie od tego nadmienić należy, że po śmierci członka spółdzielni to jego spadkobierca dziedziczy udziały, jeśli jest członkiem spółdzielni lub złożył deklarację przystąpienia do niej. Syn, który miał otrzymać udziały w spółdzielni od zmarłego ojca może zatem, jeśli jest spadkobiercą, złożyć oświadczenie o wstąpieniu do niej. Spółdzielnia zaś nie ma prawa odmówić przyjęcia w poczet członków spadkobierców dziedziczących udziały, jeżeli odpowiadają oni wymogom określonym w statucie (art. 16a ustawy Prawo spółdzielcze).


adw. Mikołaj Pomin


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)