Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Info+>

Wapno w postaci granuli

Obrazek

Już niedługo żniwa, a po nich czas na jeden ważniejszych zabiegów agrotechnicznych – wapnowanie. Warto zapoznać się z ofertą wapna, także granulowanego i dostosować jego parametry do posiadanych w gospodarstwie gleb.

Jacek Daleszyński30 czerwca 2016, 07:04

Wapno to nieoceniony nawóz. Oprócz pozytywnego wpływu na pH gleby wpływa na poprawę jej żyzności, a także przyspiesza mineralizację resztek pożniwnych. To z kolei przekłada się na zwiększanie pojemności wodnej gleby, co ma szczególne znaczenie w dobie dręczących rolników okresowych susz.

Na rynku jest sporo produktów, które mogą pochodzić z tych samych surowców, np. przerobu skał wapiennych, naturalnych kopalin czy produktów ubocznych (np. wapno defekacyjne z cukrowni). Warto zwrócić uwagę na typ wapna oznaczony na opakowaniu bądź dokumencie w przypadku wapna dostarczanego luzem. Produkty granulowane i sypkie mają nieco inne oznaczenia. Poza tym jeśli opis mówi, że produkt jest kredą to nie zawsze musi tak być, a decydujące jest wtedy właśnie oznaczenie typu wapna. Dla sypkiego kredą są typy od 06a do 09a, a dla granulowanego typy G.1.5a i G.1.5b.

Więcej na temat wapna granulowanego w "top agrar Polska" 6/2016, a sypkiego w numerze 7/2016.

Poniżej tabele z wyszczególnieniem typów wapna sypkiego, a w załączonym pliku pdf typy wapna granulowanego.


TYPY WAPNA GRANULOWANEGO

jd

fot. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)