Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Inne>

Dożynkowe tradycje Opolszczyzny

Obrazek

By słowo tradycja stało się słowem kluczem tegorocznych dożynek, na opolszczyźnie już rozpoczęły się przygotowania do tego ważnego dla rolników wydarzenia.

Ewelina Cisłak13 kwietnia 2015, 14:40

Każdego roku mieszkańcy śląska zdobywają wysokie miejsca podczas dożynek prezydenckich w Spale. Właśnie to było jednym z powodów, dla którego Związek Śląskich Rolników wraz z Urzędem Marszałkowskim w Opolu zarganizowali spotkania dotyczące tradycji dożynkowych.
– Cztery spotkania odbywające się od początku roku na terenie województwa opolskiego pod znakiem tradycji obrzędów związanych z dożynkami oraz wykonywaniem wieńców dożynkowych skupiły na każdym kilkadziesiąt osób, aktywnie zaangażowanych w coroczne przygotowania wieńców – tłumaczy pani Klaudia Kluczniok ze Związku Śląskich Rolników.

O tradycjach, zasadach i oczekiwaniach opowiadały dwie panie specjalistki w dziedzinie tradycji dożynkowych na terenie opolszczyzny.
– Jedna część dożynek to wieńce, nad którymi prace trwają kilka tygodni. Druga kwestia to stroje. Uczestnicy korowodów dożynkowych powinni zwracać wiekszą uwagę na swoje stroje. Jeśli zależy im na zachowaniu tradycji to niech będzie to tradycja właściwa dla danego regionu, a nie przebieranie się w to, co znajdzie się pod ręką. Nie powinno sie zakładać na siebie ubrań, które do siebie nie pasują albo poszczególnych części garderoby pochodzących z różnych stron kraju – mówi pani Elżbieta Oficjalska, reprezentujaca Muzeum Wsi Opolskiej.

Na spotkaniach nie brakuje szczegółowych pytań o to, jak korona wyglądać powinna. Jednak szczegółowych odpowiedzi nie może udzielać osoba, która zasiada w kapitule jury, podczas Dożynek Wojewódzkich.
- Uczestnicy spotkań pytają mnie "co", "jak" i "z czego". Na to ja odpowiadam, że jeśli będą unikali kiczu, śmieszności, plastiku, a będą starali się zachować wierność tradycji to mają szansę na wysokie miejsca podczas konkursów. Nie rozumiem, dlaczego do wieńcy dożynkowych wkłada się na przykład wrzosy. Wieniec ma być odzwierciedleniem tego wszystkiego, co zostało zebrane, a nie co wygląda ładnie – tłumaczy pani prof. Teresa Smolińska z Uniwersytetu Opolskiego.
ec1 z 4
Elżbieta Oficjalska, Muzeum Wsi Opolskiej

Elżbieta Oficjalska, Muzeum Wsi Opolskiej

2 z 4
prof. Teresa Smolińska, Uniwersytet Opolski

prof. Teresa Smolińska, Uniwersytet Opolski

3 z 4
Uczestniczki spotkania

Uczestniczki spotkania

4 z 4
Uczestniczki spotkania

Uczestniczki spotkania

Picture of the author
Autor Artykułu:Ewelina Cisłak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)