Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Inne>

Dziś Dzień Sołtysa – złóż życzenia!

Obrazek

11 marca sołtysi i sołtyski z całego kraju obchodzą swoje święto. Dla nich to wyjątkowy dzień w roku, bo ich praca i zaangażowanie w działalność na rzecz wsi zostaje doceniona. Choć, oczywiście, doceniana powinna być każdego dnia.

11 marca 2019, 15:01

W Polsce mamy ponad 43 tys. wsi. A jak wiadomo każda wieś musi mieć swojego gospodarza, czyli sołtysa, bądź coraz częściej już sołtyskę

Kim jest sołtys/sołtyska i jakie obowiązki na nim/niej spoczywają? 

Sołtys (sołtyska) jest to osoba, która pośredniczy między wioską, a gminą, powiatem. Reprezentuje sołectwo poza wsią. To do niej właśnie mieszkańcy mogą zgłosić się ze swoimi sprawami. Bycie gospodarzem wsi to nie lada wyzwanie i bardzo często jest niedoceniane przez społeczeństwo. A należy pamiętać, że w dużej mierze to właśnie od mieszkańców zależy, kto będzie gospodarzem wsi.  

Zarządzanie wsią nie jest może takie łatwe, ale wiąże się również z przyjemniejszą kwestią. Rolą sołtysa/sołtyski jest również organizowanie różnego rodzaju uroczystości kulturalnych (festyny, biesiady, spotkania okolicznościowe). Takie imprezy łączą ludzi, to okazja żeby spotkać się ze swoim gospodarzem wsi na neutralnym grucie i porozmawiać, poznać z zupełnie innej strony (tej mniej formalnej). Sołtysi chcą dla wsi i jej mieszkańców jak najlepiej.

Osoby wybierane na stanowisko sołtysa/sołtyski bardzo często są wieloletnimi mieszkańcami wsi. To oni najlepiej wiedzą, z czym boryka się dana miejscowość, jakie zmiany należałoby wprowadzić by żyło się lepiej. Sołtys, choć stoi na czele wsi, nie działa sam, ma swoich współpracowników (radę wsi, czyli mieszkańców), którzy wspólnie działają na rzecz lokalnej społeczności. 

W tym szczególnym dniu, składamy wszystkim sołtysom i sołtyskom wytrwałości w działaniach na rzecz wsi i powodzenia w przyszłości!


Kk

Żródło: http://www.polskawliczbach.pl/, K. StrzyżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)