Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Dziś Dzień Sołtysa – złóż życzenia!

11.03.2019

Drukuj

Dziś Dzień Sołtysa – złóż życzenia!

Artykuł dostępny

W Polsce mamy ponad 43 tys. wsi. A jak wiadomo każda wieś musi mieć swojego gospodarza, czyli sołtysa, bądź coraz częściej już sołtyskę

r e k l a m a

Kim jest sołtys/sołtyska i jakie obowiązki na nim/niej spoczywają? 

Sołtys (sołtyska) jest to osoba, która pośredniczy między wioską, a gminą, powiatem. Reprezentuje sołectwo poza wsią. To do niej właśnie mieszkańcy mogą zgłosić się ze swoimi sprawami. Bycie gospodarzem wsi to nie lada wyzwanie i bardzo często jest niedoceniane przez społeczeństwo. A należy pamiętać, że w dużej mierze to właśnie od mieszkańców zależy, kto będzie gospodarzem wsi.  

Zarządzanie wsią nie jest może takie łatwe, ale wiąże się również z przyjemniejszą kwestią. Rolą sołtysa/sołtyski jest również organizowanie różnego rodzaju uroczystości kulturalnych (festyny, biesiady, spotkania okolicznościowe). Takie imprezy łączą ludzi, to okazja żeby spotkać się ze swoim gospodarzem wsi na neutralnym grucie i porozmawiać, poznać z zupełnie innej strony (tej mniej formalnej). Sołtysi chcą dla wsi i jej mieszkańców jak najlepiej.

Osoby wybierane na stanowisko sołtysa/sołtyski bardzo często są wieloletnimi mieszkańcami wsi. To oni najlepiej wiedzą, z czym boryka się dana miejscowość, jakie zmiany należałoby wprowadzić by żyło się lepiej. Sołtys, choć stoi na czele wsi, nie działa sam, ma swoich współpracowników (radę wsi, czyli mieszkańców), którzy wspólnie działają na rzecz lokalnej społeczności. 

W tym szczególnym dniu, składamy wszystkim sołtysom i sołtyskom wytrwałości w działaniach na rzecz wsi i powodzenia w przyszłości!


Kk

Żródło: http://www.polskawliczbach.pl/, K. Strzyż

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii