Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Inne>

Pies do gospodarstwa - Duma z Podhala

Obrazek

Owczarki podhalańskie są doskonałymi psami do gospodarstwa - dumne, mądre i wierne. Obok tych pięknych psów z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie. 

Anna Kurek23 sierpnia 2021, 09:37

Psy trafiają do gospodarstw w różny sposób, często z przypadku. A to od znajomych, sąsiadów, czy rodziny, bo suka urodziła śliczne szczenięta, a to się przybłąka i już zostanie w obejściu. Chcąc mieć w gospodarstwie nie tylko przyjaciela, ale też wykwalifikowanego pomocnika, warto zdecydować się na psa rasowego, który został wyhodowany do konkretnych celów, aby służyć człowiekowi. Na wsi psy mają wiele zadań, ale też ras psów jest ponad 400 i na pewno każdy znajdzie dla siebie to, czego szuka w psim przyjacielu.

Rozpoczynamy serię artykułów poświęconą rasom psów, które sprawdzą się w krajowych gospodarstwach. Na początek prezentujemy owczarki podhalańskie. 


Duma z Podhala

Nie mogę zacząć inaczej tego przeglądu niż od tej właśnie rasy. Piękny, potężny pies, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Dumny, jednolicie biały, duży pies rodem z Polski – owczarek podhalański. Jedna z pięciu polskich ras. Jest nieocenionym psem do pilnowania stada, często w bardzo trudnych warunkach górskich. Każdy, kto go spotkał na swojej drodze, potwierdzi, że wyróżnia go niebywała inteligencja. Są to zwierzęta pracujące samodzielnie, bez sterowania człowieka i szybko podejmujące decyzje. Cechą charakterystyczną podhalana jest pewność siebie i brak nadpobudliwości. W przypadku prawdziwego zagrożenia psy te reagują natychmiast, bezbłędnie i zdecydowanie. Ich zachowanie wywodzi się z pracy, którą wykonywały od pokoleń, pilnując na halach owiec przed wilkami i rabusiami. Cechy te powodują, że do dziś pełnią funkcję doskonałych stróżów obejścia, nie zapominając o niewątpliwych umiejętnościach pasterskich. Owczarki podhalańskie doskonale opiekują się powierzonymi im zwierzętami, ale również rodziną. Są bardzo opiekuńcze i czułe wobec dzieci. Przyjaźnie nastawione do swoich, nieufne wobec obcych. Dumne, mądre i wierne.

Jest to rasa mało wymagająca pod względem żywieniowym i odporna na choroby. Mimo białego umaszczenia łatwa w utrzymaniu. Ich sierść pokryta jest lanoliną, dlatego brud po zaschnięciu wykrusza się, a struktura włosów chroni przed kołtunieniem.

Mając podhalana w gospodarstwie, możemy powierzyć mu opiekę nie tylko nad owcami. Psy te doskonale sprawdzą się w roli pomocników przy załadunku i zaganianiu bydła czy nawet drobiu. Są to zwierzęta samodzielne, lubiące towarzystwo człowieka, ale niewymagające go na stałe, co czyni je doskonałymi psami do stróżowania obejścia, pasienia i zamieszkania w budzie lub na odległych od gospodarstwa pastwiskach. Należy podkreślić, że zwierzęta te doskonale czują się również na nizinach, a nie tylko, jak się powszechnie przyjęło, w górach.

Wysokość w kłębie: pies – 65–70 cm, suka – 60–65 cm.

W najnowszym, wrześniowym wydaniu "top agrar Polska" prezentujemy więcej ras psów, które zostały wyhodowane do tego, by pracować i służyć w gospodarstwie. Zapraszamy do lektury. 

Fot. Karolina Wójciak1 z 4
Cechą charakterystyczną podhalana jest pewność siebie i brak nadpobudliwości.

Cechą charakterystyczną podhalana jest pewność siebie i brak nadpobudliwości.

2 z 4
Jest nieocenionym psem do pilnowania stada, często w bardzo trudnych warunkach górskich.

Jest nieocenionym psem do pilnowania stada, często w bardzo trudnych warunkach górskich.

3 z 4
Należy podkreślić, że zwierzęta te doskonale czują się również na nizinach, a nie tylko, jak się powszechnie przyjęło, w górach.

Należy podkreślić, że zwierzęta te doskonale czują się również na nizinach, a nie tylko, jak się powszechnie przyjęło, w górach.

4 z 4
Owczarki podhalańskie doskonale opiekują się powierzonymi im zwierzętami, ale również rodziną.

Owczarki podhalańskie doskonale opiekują się powierzonymi im zwierzętami, ale również rodziną.

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)