Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Inne>

Pies do gospodarstwa - Welsh corgi

Obrazek

Psy żyjące na wsi mają wiele zadań. Niektóre z nich, choć niepozorne, potrafią być bardzo pomocne w gospodarstwie. Taki właśnie jest jeden z najmniejszych psów pasterskich - welsh corgi. To prawdziwie królewski pomocnik.

Anna Kurek28 sierpnia 2021, 06:00

Nie każdy skojarzy tego pracowitego malucha ze wsią. Większość lokalizuje je na królewskim dworze. I słusznie, bowiem największą ambasadorką tej rasy jest królowa brytyjska Elżbieta II, wokół której zawsze biegają te psy. Mimo że w pałacowych przestrzeniach czują się świetnie, doskonale sprawdzą się też w gospodarstwie, bo to właśnie jest ich pierwotne przeznaczenie. Gospodarz, pasterz i arystokrata w jednym – poznajcie welsh corgi.

To stara rasa. Pierwsze zapisy o tych krótkonożnych psach, o wydłużonej sylwetce i stojących uszach, służących do przepędzania stad bydła i tabunów koni, pochodzą z 920 roku. Przez setki lat wykorzystywane były do wszystkich prac w gospodarstwach – od pilnowania obejść, przez zaganianie zwierząt, po polowania. W Walii, z której pochodzą, do dziś mówi się na nie szczypacze, co doskonale oddaje technikę pasienia bydła. Rozróżnia się dwie rasy welsh corgi: pembroke i cardigan.

Są to psy pracowite, bystre i mądre, nastawione na współpracę z człowiekiem. Bardzo szybko się uczą. Wychowanie ich na wspaniałych towarzyszy i pomocników w gospodarstwie nie nastręczy problemów. Psy te bardzo chętnie wykonują powierzone im zadania, przez cały dzień towarzysząc swojemu gospodarzowi, aby wieczorem położyć się pod jego łóżkiem. Są to zwierzęta przyjazne, uśmiechnięte i pozbawione agresji wobec ludzi.

Jest to rasa mało wymagająca zarówno pod względem pielęgnacji, jak i żywienia. Welsh corgi mają chroniącą przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, średniej długości sierść, z gęstym podszerstkiem. Nie jest ona trudna w pielęgnacji.

Wysokość w kłębie: 25–30 cm.

Fot. Ignatiuk


1 z 3
Welsh corgi to jeden z najmniejszych psów pasterskich, wysokość w kłębie wynosi 25-30 cm.

Welsh corgi to jeden z najmniejszych psów pasterskich, wysokość w kłębie wynosi 25-30 cm.

2 z 3
Są to psy pracowite, bystre i nastawione na pracę z człowiekiem.

Są to psy pracowite, bystre i nastawione na pracę z człowiekiem.

3 z 3
Mówi się na nie szczypacze, co doskonale określa ich metodę pasienia bydła i owiec.

Mówi się na nie szczypacze, co doskonale określa ich metodę pasienia bydła i owiec.

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)