Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Inne>

Pies w gospodarstwie - owczarek rumuński - Mioritic

Obrazek

Niektóre rasy psów są wręcz stworzone do tego, by bronić gospodarstwa i pełnić funkcję stróża. Prezentujemy owczarka rumuńskiego - Mioritic. To stara rasa, która jest niezawodna w tej roli. 

Anna Kurek27 listopada 2021, 06:00

Nieprzekupny stróż i wspaniały towarzysz – tak w telegraficznym skrócie można opisać mioritica – owczarka rumuńskiego. To stara rasa, którą udało się zachować w pierwotnej postaci. Są to psy wyhodowane i żyjące w Karpatach, stosunkowo nielicznie utrzymywane w Polsce, a szkoda, bo to ciekawi i godni polecenia ochroniarze, doskonali przyjaciele rodziny. Te niesamowite zwierzęta łączą w swoich potężnych ciałach zrównoważone charaktery niezawodnych stróżów z wesołymi i przebojowymi opiekunami dzieci.

Rasa powstała w wyniku selekcji nastawionej na walory użytkowe tych zwierząt. W dawnych czasach pasterze wykorzystywali je do pilnowania stad owiec i kóz przed atakiem niedźwiedzi, wilków i rysi. Pomimo nietuzinkowego wyglądu są to zwierzęta spokojne i bardzo przewidywalne. Są dobrymi, nieustraszonymi obrońcami stada, co ważne skutecznymi w starciu z drapieżnikami. Cechą charakterystyczną mioriticów jest nieufność wobec obcych, co nie oznacza agresji. Są raczej neutralne, jednak zawsze stają w obronie swojego właściciela, jeżeli tylko wyczują zagrożenie. Można im śmiało powierzyć swoje obejście i być pewnym, że nie wpuszczą intruzów.

 

Są to potężnych rozmiarów psy, dość energiczne, ale nie ociężałe, o bardzo efektownym wyglądzie. Długa sierść mająca minimum 10 cm porasta ich całe ciało, łącznie z głową i łapami. Podszerstek jest bardzo gęsty, więc niestraszne im złe warunki atmosferyczne. Występują osobniki jednolite – białe lub szare oraz łaciate, gdzie maść podstawowa jest biała, a łaty wyraźnie odgraniczone, czarne lub szare. Psy są widocznie większe i mocniejsze od suk.

 

Aby utrzymać obfitą sierść w dobrej kondycji, wystarczy co kilka tygodni wyczesać ją szczotką. Nie należy jej przycinać, ponieważ stanowi ona naturalną ochronę nie tylko przed wiatrem i deszczem, ale też przed słońcem.

 

Są to zwierzęta wymagające dobrze zbilansowanego, ale niewymyślnego żywienia. Raczej zdrowe, nie cierpią na typowe dla rasy przypadłości. Według hodowców żyją średnio 12–14 lat, to całkiem dobry wynik jak na tak dużą rasę psów.

Wysokość w kłębie: pies – co najmniej 70 cm, idealnie 75 cm, suka – co najmniej 65 cm, idealnie 70 cm.

Dziękuję za pomoc w realizacji artykułu hodowczyni tej rasy - Izabeli Maratos.
Fot. Maratos

 1 z 3
owczarek rumuński Mioritic

owczarek rumuński Mioritic

2 z 3
owczarek rumuński Mioritic

owczarek rumuński Mioritic

3 z 3
owczarek rumuński Mioritic

owczarek rumuński Mioritic

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)