Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Inne>

Rolnictwo na nową miarę

Obrazek

Jak nowoczesne jest rolnictwo w Wielkopolsce? Sprawdziliśmy to na wyjeździe studyjnym wraz z przedstawicielami ARiMR. 

Ewelina Cisłak29 października 2015, 06:00

Cztery zupełnie różne gospodarstwa w Wielkopolsce gościły reprezentantów ARiMR orazdziennikarzy. O tym, jak zmieniały się gospodarstwa można było porozmawiać w gopspodarstwach:

– państwa Rembowskich - firma mieści się 27 km od Poznania na szlaku Poznań-Piła-Koszalin, między Szamotułami a Obornikami Wlkp. Zainteresowanie tematem zdrowego żywienia i życia w zdrowym środowisku Państwa Rembowskich sięga czasu, kiedy to porzucili miasto i osiedlili się na wsi w Żukowie w 1978 roku. Początkowo Państwo Rembowscy zajęli się produkcją rolną, w późniejszym czasie działalnością ogrodniczą. Dopiero w 2001 roku kiedy wejście do UE stało się realne, podjęli decyzję przekształcenia gospodarstwa w zakład produkcyjny naturalnych soków owocowych tłoczonych metodą tradycyjną.  Proces technologiczny jaki stosowany jest w  przetwórni wyklucza stosowanie konserwantów oraz innych ulepszaczy spożywczych. Produkcja soków odbywa się  poprzez bezpośrednie wytłoczenie świeżych owoców na prasie przekładkowej. Soki nie są poddane klarowaniu, lecz pozostają mętne. Dzięki temu zawierają znacznie więcej przeciwutleniaczy (niezbędnych dla naszego zdrowia) niż soki klarowane. Technologia ta wyklucza również stosowanie konserwantów. 

– pana Włodzimierza Jaroszyka - rolnik, zamieszkały w gminie Szamotuły skorzystał z dofinansowania w ramach działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych w latach 2009 i 2013. Celem operacji była modernizacja parku maszynowego poprzez zakup niezbędnych maszyn i urządzeń w celu poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny produkcji rolnej  oraz zwiększenia efektywności pracy w gospodarstwie.  Obecnie gospodarstwo prowadzi z woma synami, następcami rodzinnego gospodarstwa.

– pana Andrzeja Macyszyna - rolnika, który wraz z rodziną mieszka w gminie Lubasz. Otrzymał dofinansowanie w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” , którego planowanym celem operacji było zwiększenie przychodu w gospodarstwie z działalności pozarolniczej  oraz z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, którego celem  była modernizacja parku maszynowego poprzez jego uzupełnienie o maszyny i urządzenia niezbędne do poprawnego, bardziej efektywnego i bezpiecznego wykonywania prac w gospodarstwie.

 

– państwa Just - SEMCO to polska firma z rodzinną tradycją.  Siedlisko, które obecnie zajmuje to młyn zbudowany w 1906 r. Od 1990 r. państwo Justowie prowadzą specjalistyczne gospodarstwo SemCo SGNiP o wielkości 50 ha oraz kontraktację na 250 ha u rolników specjalistów. Dysponują bazą produkcyjną wraz z magazynami oraz laboratorium specjalistycznym.

Kompletny materiał z tego i innych wyjazdów oglądać można w poniedziałkowie popołudnia na stacji TVP Poznań oraz w internecie. 

ec1 z 5
Państwo Macyszynowie

Państwo Macyszynowie

2 z 5
Kombajn do malin w gospodarstwie państwa Rembowskich

Kombajn do malin w gospodarstwie państwa Rembowskich

3 z 5
Państwo Rembowscy

Państwo Rembowscy

4 z 5
Pan Włodzimierz Jaroszyk z synami następcami

Pan Włodzimierz Jaroszyk z synami następcami

5 z 5
Praca w tłoczni SEMCO

Praca w tłoczni SEMCO

Picture of the author
Autor Artykułu:Ewelina Cisłak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)