Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Torpeda w winnicy

A tą torpedą jest Zuzanna Pietrasik-Snowball, kobieta, która nie chodzi, a biega. Z głową pełną pomysłów i marzeń oraz pozytywnym podejściem do ludzi i świata, rozwija rodzinną winnicę.

Paulina Janusz-Twardowska7 października 2021, 16:59

Obecnie winnica „Łukasz” należąca do rodziny Pietrasików zajmuje 3 ha, z których rocznie powstaje 10 tys. butelek win jednoszczepowych. Na specjalnie wybranym zboczu rośnie pięć odmian winorośli na wina białe, w tym dwie szlachetne (Vitis vinifera L.): riesling i chardonnay oraz cztery na wina czerwone m.in. pinot noir. Odmiana cabernet uprawiana jest na wino różowe. Już na wiosnę przyszłego roku winnica powiększy się o 5 ha.

Winorośl wymaga zrównoważonych zabiegów i nawożenia, by wydać odpowiedni plon. Rolniczka wciąż szuka nowych rozwiązań, by do minimum ograniczyć stosowanie substancji chemicznych. Do dokarmiania stosuje sprasowany obornik bydlęcy, testuje zabezpieczanie owoców przed pleśniami specjalnymi szczepami bakterii, a w planach ma odbudowę profilu glebowego za pomocą minerałów pochodzących z kopalin.

– Chciałabym wrócić do naturalnej gospodarki glebą i rozpocząć ekologiczną uprawę i produkcję. Mam nadzieję pozyskać środki unijne na ten cel – zapowiada.

Uprawa winorośli to jedna część pracy pani Zuzanny. Druga, którą ukochała w szczególności, to produkcja boskiego trunku.
– Uwielbiam ten czas po zbiorach, gdy niczym w laboratorium tworzę smak naszych win – by pogłębić wiedzę na ten temat, kobieta zapisała się na studia podyplomowe z enologii, czyli winoznawstwa.

Cały reportaż w październikowym numerze top agrar Polska. Zobacz jak go zamówić!Zapraszamy do obejrzenia filmu!Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)