Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Rodzina>Inne>

Udar słoneczny. Z tym nie ma żartów!

Obrazek

Towarzyszący nam od dłuższego czasu upał negatywnie wpływa na nasz organizm pod względem zarówno samopoczucia, jak i zdrowia. Zbyt długie wystawienie na silne nasłonecznienie bez okrywy głowy, czy przebywanie w otoczeniu o wysokiej temperaturze i wilgotnym powietrzu, może prowadzić do przegrzania organizmu i udaru.

Aleksandra Galus12 sierpnia 2015, 13:48

Jak rozpoznać udar i jak postępować?

Objawami udaru są:
-    wysoka temperatura ciała i dreszcze
-    przyspieszone tętno
-    bóle i zawroty głowy
-    zaczerwienienie skóry (możliwa suchość skóry)
-    ogólny niepokój
-    nudności
-    utrata przytomności

Objawy jak i stopień ich nasilenia zależny jest od stopnia nagrzania organizmu oraz od jego odporności na wysokie temperatury.  Osobę z objawami udaru należy niezwłocznie przemieścić do chłodnego i przewiewnego miejsca. Schładzać organizm okładami z wody lub lodu zwracając przy tym największą uwagę na głowę, kark i klatkę piersiową. Przytomnej osobie podawać w małych ilościach chłodne napoje do picia. Istotne jest aby bezzwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

W takie upały słońce to Twój wróg!
Aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu należy w upalne dni lekko się ubierać nosząc przy tym okrycie na głowie,  pić dużo chłodnych napojów i w miarę możliwości unikać dłuższego przebywania na słońcu.  el

Fot. A. GalusPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)