Konkurs „Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie” rozstrzygnięty!
Konkurs „Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie” zorganizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, dobiegł końca. Jego celem było udokumentowanie wzajemnej pomocy na wsi.
1. Miejsce - KGW w Warence. Jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę, ze względu na pomysł i wykonanie fotokolażu oraz świadczenie stałej pomocy sąsiedzkiej osobom starszym.

Koło Gospodyń Wiejskich w Warence w trudnym czasie pandemii swoją pomocą służy seniorom ze wsi na terenie, której działa. Jego działania mają głównie na celu pomoc osobom samotnym, starszym i schorowanym. Służy pomocą w formie robienia zakupów - produktów spożywczych, higienicznych, a także medycznych. Ponadto, każdego z seniorów obdarowało skromnym podarunkiem, który został przygotowany przez członkinie KGW w Warence, w tym roku. Wyroby koła to syrop z mniszka lekarskiego oraz syrop z pędów sosny, a także uszyte przez jego członkinie maseczki ochronne, tak potrzebne w trudnym czasie, jakim jest okres epidemii. Nawet najmniejsza pomoc, może zdziałać wiele i zapewnić większą ochronę dla seniorów i schorowanych, którzy są najbardziej narażeni. „Więc dbajmy o nich jak tylko możemy, ponieważ im się to należy” – mówią Panie z KGW w Warence.
2. Miejsce - KGW Nowe Bystre. Jury doceniło pomysł i wykonanie fotografii oraz dzielenie się własnymi produktami.

3. Miejsce - KGW Dłużec. Jury zachwyciła dobra organizacja oraz wielowymiarowa pomoc świadczona, nie tylko sąsiadom, ale też instytucjom w regionie działalności Pań z Dłużca.

Specjalne wyróżnienie dla Pani Anny Olędzkiej, która dzielnie oddawała krew, co zasługuje na szczególne uznanie.

Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w konkursie. Nadesłane prace stanowią wspaniałą dokumentację aktywności i braku obojętności naszego społeczeństwa, szczególnie podczas epidemii koronarowirusa. Polacy mobilizują się i nie tylko przestrzegają obostrzeń, ale organizują pomoc dla tych, którzy szczególnie jej w tym czasie potrzebują. Akty solidarności społecznej są widoczne w każdym zakątku naszego kraju, zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i w małych miasteczkach i na wsiach. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi z dumą wspiera i promuje taką obywatelską postawę.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy Premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku.
ksz, na podst. informacji prasowej