Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Koła Gospodyń Wiejskich>

Konkurs „Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie” rozstrzygnięty!

Konkurs „Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie” zorganizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, dobiegł końca. Jego celem było udokumentowanie wzajemnej pomocy na wsi.

Kamila Szałaj28 czerwca 2020, 16:00
Regulamin konkursu stawiał wyraźne wymogi, których niestety wiele zgłoszeń nie spełniało. Ostatecznie Jury przyznało trzy nagrody główne i jedno wyróżnienie.

1. Miejsce - KGW w Warence. Jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę, ze względu na pomysł i wykonanie fotokolażu oraz świadczenie stałej pomocy sąsiedzkiej osobom starszym.


Koło Gospodyń Wiejskich w Warence w trudnym czasie pandemii swoją pomocą służy seniorom ze wsi na terenie, której działa. Jego działania mają głównie na celu pomoc osobom samotnym, starszym i schorowanym. Służy pomocą w formie robienia zakupów - produktów spożywczych, higienicznych, a także medycznych. Ponadto, każdego z seniorów obdarowało skromnym podarunkiem, który został przygotowany przez członkinie KGW w Warence, w tym roku. Wyroby koła to syrop z mniszka lekarskiego oraz syrop z pędów sosny, a także uszyte przez jego członkinie maseczki ochronne, tak potrzebne w trudnym czasie, jakim jest okres epidemii. Nawet najmniejsza pomoc, może zdziałać wiele i zapewnić większą ochronę dla seniorów i schorowanych, którzy są najbardziej narażeni. „Więc dbajmy o nich jak tylko możemy, ponieważ im się to należy” – mówią Panie z KGW w Warence.

2. Miejsce - KGW Nowe Bystre. Jury doceniło pomysł i wykonanie fotografii oraz dzielenie się własnymi produktami.


Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego w tak trudnym dla wszystkich czasie, w dobie pandemii koronawirusa dokłada wszelkich starań, aby pomóc w każdy możliwy sposób zwłaszcza osobom starszym. We wsi jest wiele osób, które tej pomocy potrzebują i nie wstydzą się o nią poprosić. Najbliższa rodzina wielu z tych osób wyjechała za chlebem dlatego młodsze członkinie Koła robiły zakupy, pomagały w zamawianiu recept i dostarczały co trzeba do domów, aby zminimalizować ryzyko choroby u osób starszych i przewlekle chorych.

3. Miejsce - KGW Dłużec.
Jury zachwyciła dobra organizacja oraz wielowymiarowa pomoc świadczona, nie tylko sąsiadom, ale też instytucjom w regionie działalności Pań z Dłużca.


Z początkiem pandemii Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dłużec odpowiedziały na potrzeby lokalnego środowiska. Współpracując z włodarzami Gminy Lwówek Śląski, przystąpiły do szycia maseczek ochronnych dla lwóweckiego szpitala, przychodni POZ i Komendy Policji. Widząc potrzebę i braki w aptekach, Panie wspólnymi siłami uszyły maseczki dla wszystkich mieszkańców wsi 60+ i zaniosły do każdego domu, prosząc seniorów o pozostanie w domach. Nie jednokrotnie pomagały w robieniu zakupów, dostarczając produkty do domu. Częste rozmowy telefoniczne, szczególnie z osobami samotnymi były również dużym wsparciem emocjonalnym. Działania Pań z Koła zostały zauważone w szerszym środowisku. Zwrócono się do nich z prośbą o uszycie maseczek dla dzieci i personelu z oddalonego o 50 km Domu Dziecka w Golance Dolnej. Panie brały udział w przygotowaniu posiłków dla MEDYKÓW z Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego, przekazując: bigos, gołąbki i inne dania wg tradycyjnego „babcinego” przepisu, a także domowe ciasta i chleby własnego wypieku oraz soki z dłużeckiego SADU POD OSTRZYCĄ. Koło Gospodyń Wiejskich Dłużec pokazało jak można dołożyć cegiełkę poprzez pomaganie w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Specjalne wyróżnienie dla Pani Anny Olędzkiej, która dzielnie oddawała krew, co zasługuje na szczególne uznanie. „Pomaganie-mam to we krwi. Dzielę się tym, co mam najcenniejsze. Najcenniejszym lekiem, cząstką siebie - krwią. Potrzebna jest ona w czasie pandemii, ale nie tylko” – mówi laureatka

Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w konkursie. Nadesłane prace stanowią wspaniałą dokumentację aktywności i braku obojętności naszego społeczeństwa, szczególnie podczas epidemii koronarowirusa. Polacy mobilizują się i nie tylko przestrzegają obostrzeń, ale organizują pomoc dla tych, którzy szczególnie jej w tym czasie potrzebują. Akty solidarności społecznej są widoczne w każdym zakątku naszego kraju, zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i w małych miasteczkach i na wsiach. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi z dumą wspiera i promuje taką obywatelską postawę.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy Premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku.

ksz, na podst. informacji prasowej


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)