Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Koła Gospodyń Wiejskich>

Łapianki na Obcasach szyją maseczki

Maseczki to teraz towar na wagę złota. Wiedzą o tym panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Łapianka na Obcasach". Dlatego szyją je dla pracowników służb medycznych. Materiał - flizelinę medyczną - dostały od top agrar Polska.

Kamila Szałaj27 kwietnia 2020, 15:06

Już ponad 450 maseczek trójwarstwowych uszyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Łapianka na Obcasach z gminy Łapy". Za kilka dni trafią one do lekarzy i personelu medycznego ze szpitala, pogotowia i ośrodka zdrowia "Skibko" w Łapach, a także do Centrum Onkologii w Białymstoku i do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

 - Wiemy, jak ważna jest walka z koronawirusem, i jak ciężką pracę wykonują obecnie pracownicy służb medycznych. Dlatego postanowiłyśmy ich wesprzeć, szyjąc im maseczki – wyjaśniają gospodynie z KGW.


Praca wre!


Do maszyn zasiadły: Beata Idźkowska, Justyna Pietraszko oraz Marta Łapińska. Do pomocy w krojeniu, spinaniu, przecinaniu nitek zaangażowały się całe rodziny. Połączyły siły dwóch sołectw: Łap Dębowiny i Łap Szołajd. Nie od dziś wiedzą, że "razem mogą więcej".

Panie podzieliły zadania: tną materiał na prostokąty i troczki, składają, spinają zakładki, wszystkie pracują przy maszynach. Najbardziej pracochłonne są właśnie troczki. Podejmując decyzję o ich szyciu, kierowały się względami ekonomicznymi oraz maksymalnym wykorzystaniem otrzymanego materiału.

- Najpierw trzeba materiał pociąć na cienkie paski, a następnie pozszywać. Nie jest to wcale proste, ale dajemy sobie radę – mówi Marta Łapińska.

Na szycie przeznaczają wolne wieczory.

- Z racji obostrzeń związanych z koronawirusem każda z nas szyje sama w domu – wyjaśnia Łapińska.

Materiał, który dostały od top agrar Polska, już został zużyty.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za materiał który otrzymaliśmy od top agrar Polska. To świetny zastrzyk w odpowiedzi na zaistniałą potrzebę - zaznacza Łapińska. I dodaje, że ta akcja odbiła się głośnym echem wśród lokalnej społeczności.

- Akcję dostrzegł i docenił Krzysztof Gołaszewski Burmistrz Miasta i Gminy Łapy, który od początku wiernie kibicuje poczynaniom naszej organizacji – cieszy się Łapianka.KGW dostały materiał od top agrar Polska

top agrar Polska włączył się w akcję szycia maseczek w Polsce. Kołom Gospodyń Wiejskich w całym kraju przekazaliśmy już ponad 1000 m kw medycznej flizeliny. Część tego materiału zasponsorowało Polskie Wydawnictwo Rolnicze, a część zakupiliśmy ze zbiórki przeprowadzonej wśród pracowników redakcji top agrar Polska.

Nie tylko kobiety

KGW Łapianka na obcasach powstało na początku 2019 roku i działa aktywnie na rzecz lokalnego środowiska nie tylko na terenie miejscowości siedziby, ale także w obrębie innych sołectw gminy Łapy. Zrzesza ponad 30 osób, także mężczyzn.

- Do naszych celów należą m.in. inicjowanie działań na rzecz odnowy wsi, integracja społeczności, podtrzymywanie obyczajów, zachowanie pamiątek po wcześniejszych pokoleniach - wyjaśnia członkini koła. 

ksz

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)