Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Kombajny>

Kombajny zbożowe:
 sprzedaż spadnie o 40%

Obrazek

Szacowanie rynku kombajnów w Polsce nie jest łatwe. Postanowiliśmy to zbadać, pytając firmy o sprzedaż i prognozy. Uzyskane informacje pozwalają na ocenę kondycji tej branży.

Jan Józefowicz17 czerwca 2016, 15:18

Jakiekolwiek mydlenie oczu czy czarowanie, że wszystko jest w porządku ze sprzedażą kombajnów nie ma sensu. Tak aktualną sytuację na rynku opisuje Paweł Olech ze spółki Claas Polska. Na początku roku dilerzy różnych marek mówili o chłonności rynku na poziomie 900 kombajnów zbożowych, ale teraz stawiają raczej na 700 kombajnów. Przemysław Pilarczyk ze spółki Korbanek twierdzi, że będzie dobrze, jeśli uzyska się taki wynik. Realniejsza wydaje się jednak sprzedaż na poziomie 650 kombajnów, czyli o ok. 40% mniej niż w ub.r.

– Jedną z przyczyn takich prognoz była anormalna sprzedaż na końcu poprzedniego PROW. To nie był normalny rynek. Nastąpiło też spore nasycenie nowym sprzętem – dodaje Pilarczyk. Przez ostatnie 2 lata sprzedawaliśmy o 30% więcej maszyn niż w tzw. normalnych latach.

Sprzęt bez rejestracji

– W jaki sposób mierzyć udziały w rynku kombajnów? – odpowiada Paweł Olech na nasze pytanie o sprzedaż. To podstawowy sprzęt, jaki sprzedajemy. Ale nie ma bezstronnego źródła informacji, bo kombajnów się nie rejestruje. Dysponujemy oficjalnymi danymi o liczbie maszyn, które wjeżdżają do Polski. Ale co z tego, że w zeszłym roku trafiło do kraju ponad 1100 kombajnów, gdy 300, a może nawet 400 zostało w sieci dilerskiej różnych marek jako maszyny niesprzedane. Z innego źródła wynika, że część z nich wyekspediowano na Bliski Wschód. Takie domniemania utrudniają analizę. Poza tym wyjazd z Polski nie jest już odnotowywany. jj

Fot. Józefowicz

Więcej przeczytasz w czerwcowym wydaniu "top agrar Polska od str. 140.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)