Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Kombajny>

Tecek gotowy na nowe przepisy

Obrazek

Kombajny New Holland TC z silnikiem NEF o pojemnościach 4,5 i 6,7 dm3 spełniają wymogi wchodzącej z dniem 1 stycznia 2019 r. normy emisji spalin Stage 5. 

Jan Beba3 sierpnia 2018, 23:25
W trakcie żniwnej prezentacji kombajnów na sezon 2019 w Lidzbarku Warmińskim mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy nowych maszyn New Holland. Istotne zmiany dotyczą m.in. kombajnów TC, w których oprócz nowej kabiny zobaczymy nowe silniki od FPT o mocy maksymalnej do 258 KM. Zastosowano w nich technologię EcoBlue HI-eSCR2. Wszystko po to aby modele TC4.90, TC5.70 i TC5.90 mogły spełnić wymogi normy Stage 5. 

ON + AdBlue
Stosowana przez koncern od wielu lat technologia EcoBlue wykorzystuje płyn AdBlue do przetwarzania szkodliwych tlenków azotu zawartych w spalinach w nieszkodliwą parę i azot. Układ oczyszczania spalin umieszczono poza silnikiem, co oznacza, że sam silnik „oddycha” wyłącznie czystym, świeżym powietrzem. Opatentowany układ wykorzystuje nowy moduł sterujący silnika, który zarządza nie tylko jego pracą, ale także układem obróbki gazów spalinowych HI-eSCR przez sterowanie modułami doprowadzania i dozowania. Zapewnia to stały monitoring poziomów NOx w gazach spalinowych, zapewniając wtrysk odpowiedniej dawki AdBlue podczas każdego cyklu aby utrzymać redukcję NOx na wymaganym poziomie ponad 95%. Sterowanie wpływa jednocześnie na niskie zużycie AdBlue. Z kolei w porównaniu do silników spełniających wymagania dotychczasowej normy emisji spalin Tier4B, ilość cząstek stałych została zredukowana o 40%.

Trzy modele
Warto podkreślić, że od kolejnego sezonu gama kombajnów TC będzie składała się z modeli TC4.90 i TC5.70 z silnikiem NEF 4,5 dm3, o mocy maksymalnej 175 KM, ze zbiornikami ziarna o pojemnościach odpowiednio 5000 i 5200 litrów, oraz modelu TC5.90 z silnikiem NEF 6,7 dm3, o mocy maksymalnej 258 KM i zbiornikiem ziarna o pojemności 6000 litrów.
Dodatkowo kombajny TC mogą być wyposażone w systemy Smart Sieve i Opti-Fan poprawiające jakość omłotu i separacji w niekorzystnych warunkach terenowych.

System Smart Sieve automatycznie reguluje pracę sita, kompensując pochyłości boczne i zwiększając ruch poprzeczny w celu ułożenia równej warstwy ziarna na całym sicie. Natomiast system Opti-Fan koryguje natężenie przepływu powietrza przez kosz sitowy. W efekcie zależnie od tego, czy kombajn pracuje pod górę, czy w dół zbocza, prędkość wentylatora jest dostosowywana automatycznie do kierunku jazdy oraz do stopnia nachylenia zbocza. Jak twierdzi producent zwiększa to ogólną skuteczność czyszczenia nawet o 30% w trudnym terenie.

W trakcie sierpniowej prezentacji specjaliści z firmy New Holland szczegółowo omówili także zmiany w większych kombajnach z serii CX oraz CR.Fot. Beba


1 z 2
W Lidzbarku Warmińskim mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy nowych maszyn New Holland.

W Lidzbarku Warmińskim mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy nowych maszyn New Holland.

2 z 2
Kombajny New Holland TC spełniają wymogi wchodzącej z dniem 1 stycznia 2019 r. normy emisji spalin Stage 5.

Kombajny New Holland TC spełniają wymogi wchodzącej z dniem 1 stycznia 2019 r. normy emisji spalin Stage 5.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)