Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Czy Polsce nie zabraknie paliwa, nawozów i żywności?

Obrazek

Henryk Kowalczyk był gościem programu „Tydzień” TVP 1 podczas, którego mówił o skutkach agresji Rosji na Ukrainę w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

wk7 marca 2022, 16:05

Zdaniem szefa resortu rolnictwa nasz kraj jest całkowicie samowystarczalny pod tym względem. - Jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe Polski to mamy nadwyżkę produkcji zbóż, generalnie my jesteśmy eksporterem żywności więc w tym przypadku jesteśmy bezpieczni. Chociaż rynki światowe, europejskie pewnie będą to odczuwały, bo Ukraina i Rosja to są eksporterzy zbóż więc tutaj sytuacja może być zachwiana. A to może mieć wpływ na ceny – powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Zachować spokój na stacjach paliw

Szef resortu rolnictwa powiedział także niezrozumiałe były zachowania ludzi, którzy w pierwszych dniach wojny ustawili się w kolejkach po paliwa, gdyż mamy jego wystarczające ilości. – Mogę zapewnić, że paliwa wystarczy nawet bez względu na dostawy ropy naftowej z Rosji. Jesteśmy w tym momencie w pełni zabezpieczeni. Ale ważne jest aby zakupy dokonywane były w sposób płynny – mówił H. Kowalczyk.

Ceny nawozów uzależnione od światowych cen gazu

Inaczej wygląda sytuacja z nawozami. Wprawdzie polskie zakłady produkują, ale cena towaru jest uzależniona od światowych cen gazu i to dlatego musiały one podnieść ceny. Polska chce w tej sprawie pomóc rolnikom i wystąpiła już do Komisji Europejskiej o dopłaty do cen nawozów. Ale cały czas czekamy na odpowiedź Brukseli. Odpowiedź w tym zakresie ma się pojawić 8 marca.

Patriotyzm konsumencki

Szef resortu rolnictwa pochwalił działania sklepów, które zdecydowały się na wycofanie ze sklepów produktów pochodzenia rosyjskiego. Jego zdaniem jest to forma embarga społecznego. – Jeśli chcemy stosować to embargo jako konsumenci to musimy pamiętać, że każdy produkt spożywczy jest oznaczony kodem kreskowym i zawsze pierwsze trzy cyfry oznaczają kraj pochodzenia. Jeśli chodzi o Rosję to jest to kod od 460 do 469 , jeśli chodzi o Białoruś to jest 481. Przypomnę, że polski produkt jest oznaczony kodem 590 – przypomniał konsumentom minister Kowalczyk na antenie TVP.

Ułatwienia w rynku pracy dla Ukraińców

Henryk Kowalczyk zapowiedział także konkretne rozwiązania dotyczące pracowników z Ukrainy. Jest to bardzo ważne ponieważ ukraińscy pracownicy bardzo mocno zasilali do tej pory polski rynek pracy zwłaszcza w rolnictwie. – Przygotowujemy w trybie pilnym ustawę, która zalegalizuje pobyt na 18 miesięcy wraz z możliwością podjęcia pracy co będzie rozwiązywać problem pracowników w sferze produkcyjnej, handlowej oraz w sferze rolniczej – poinformował minister rolnictwa. 

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)