Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

FAO wzywa do wprowadzenia instrumentu finansowania importu żywności krajom biedniejszym

Obrazek

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wzywa do utworzenia globalnego instrumentu finansowania importu żywności, aby pomóc biedniejszym krajom w radzeniu sobie ze wzrostem cen spowodowanym wojną w Ukrainie.

Dominika Mulak25 kwietnia 2022, 15:00
FIFF, którego celem jest również zwiększenie globalnej produkcji rolnej i wydajności w zrównoważony sposób, jest jedną z sześciu propozycji politycznych, opracowanych przez FAO w odpowiedzi na kryzys.

Jak wynika z komunikatu prasowego organizacji, Rosja i Ukraina są ważnymi graczami na światowym rynku żywności, a prawie 50 krajów jest od nich uzależnionych w zakresie co najmniej 30 procent swojego zapotrzebowania na import pszenicy. Rosja jest również kluczowym eksporterem nawozów. W 2020 roku zajmowała pierwsze miejsce wśród eksporterów nawozów azotowych, drugie miejsce wśród dostawców potasu i trzecie miejsce wśród eksporterów nawozów fosforowych. Ceny energii również rosną, głównie ze względu na warunki rynkowe.

W sytuacji, gdy pandemia COVID-19 już nadwyrężyła budżety, konflikt w Europie Wschodniej spowodował, że indeks cen żywności FAO osiągnął rekordowy poziom, co najbardziej uderzyło w najsłabsze grupy społeczne. Z kolei wyższe ceny nawozów zagrażają przyszłym zbiorom na całym świecie.

Według symulacji FAO przedstawionej na spotkaniu G20 w Waszyngtonie, wojna w Ukrainie może spowodować, że w latach 2022-2026 aż 13,1 miliona osób więcej będzie głodować, w porównaniu z sytuacją wyjściową.

- Wojna może mieć wielorakie konsekwencje dla światowych rynków i bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział dyrektor generalny FAO QU Dongyu. Jak dodał, FIFF, który uzupełniałby istniejące mechanizmy w ramach systemu ONZ, byłby ściśle oparty na pilnych potrzebach i ograniczony do krajów importujących żywność netto o niskich i niższych średnich dochodach. Ponadto ma on na celu zwiększenie odporności w przyszłości poprzez zwrócenie się do objętych nim krajów o zobowiązanie się do zwiększenia inwestycji w zrównoważone systemy rolno-spożywcze.

- Najwyższy czas, aby wspólnie pracować na rzecz położenia kresu głodowi i niedożywieniu na świecie - podkreślał dyrektor generalny FAO podczas spotkania.

Źródło: www.fao.org
Fot. Envanto Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)