Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Francja pomoże Ukrainie w zakupie nasion, a Austria w eksporcie zbóż

Obrazek

Ukraina przekazała Francji list intencyjny w sprawie programu udzielania gwarancji państwowych dla banku inwestycyjnego Bpifrance Assurance Export na eksport materiału siewnego o wartości około 20-25 mln euro – poinformowało Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy.

Maryia Khamiuk26 grudnia 2022, 06:00

Przedstawiciele rządów obu krajów omówili to podczas niedawnego „Forum stabilnością gospodarczej i odbudowy Ukrainy” w Paryżu, gdzie ukraińscy przedstawiciele spotkali się z reprezentantami francuskiego ministerstwa gospodarki, a także firm nasiennych i stowarzyszeń.

Także podczas tego Forum odbył się panel poświęcony sytuacji ukraińskiego rolnictwa i jego pilnym potrzebom, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 50 francuskich firm, rolnicy, handlowcy oraz producenci żywności.

- Ukraiński sektor rolny, który poniósł ogromne straty z powodu wojny, potrzebuje wsparcia. W szczególności w dostarczaniu materiału siewnego. Dziękujemy stronie francuskiej za zrozumienie naszych potrzeb i udzielenie pomocy finansowej, która zostanie przeznaczona  na zakup nasion do siewu – powiedział Denis Baszłyk, wiceminister polityki rolnej ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowej i cyfryzacji.

Austria wspiera inicjatywę „Zboża z Ukrainy”

Kolejny kraj, który zaangażował się w pomoc ukraińskiego rolnictwa to Austria, która przeznaczyła 3,8 mln euro środków na realizację inicjatywy „Zboża z Ukrainy”. Podczas spotkania online z ministrem rolnictwa Austrii Norbertem Totschningiem minister polityki rolnej Mykoła Solski podziękował za wsparcie i omówił aktualny stan prac oraz pilne potrzeby ukraińskiego rolnictwa. W wyniku tego spotkania zapowiedziano dalszą współpracę obu państw.

mkha

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)