Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Grozi nam klęska głodu? Macron proponuje plan awaryjny na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego

Obrazek

Zwiększenie produkcji żywności, zmniejszenie barier handlowych, unikanie niedoborów - prezydent Francji Emmanuel Macron chce działać w obliczu zbliżającej się klęski głodu.

Dominika Mulak31 marca 2022, 14:29

Prezydent Francji Emmanuel Macron opowiedział się za podjęciem środków ostrożności na szczeblu międzynarodowym na wypadek klęski głodu spowodowanej wojną w Ukrainie. Na spotkaniu grupy G7 w zeszłym tygodniu Macron zaapelował o stworzenie odpowiedniego planu awaryjnego na poziomie UE i G7. Wezwał Rosję, by zezwoliła na zasiewy w Ukrainie, gdyż w przeciwnym razie wojna nieuchronnie doprowadzi do klęski głodu w ciągu 12-18 miesięcy, zwłaszcza w Afryce Północnej.

Rozszerzenie produkcji żywności

Zdaniem francuskiego przywódcy Unia Europejska i Unia Afrykańska powinny podjąć inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego, aby przygotować się na wypadek kryzysu. W miarę możliwości należy unikać niedoborów i ograniczać wzrost cen. Powinno się do tego przyczynić m.in. zobowiązanie do nienakładania ograniczeń eksportowych na towary rolne. Macron chce również zobowiązać kraje produkujące żywność do współpracy w celu zwiększenia produkcji i zapewnienia sprawiedliwego podziału żywności.

Nie należy ograniczać handlu

Przywódcy państw grupy G7 zapowiedzieli, że będą konsekwentnie wykorzystywać wszystkie instrumenty i mechanizmy finansowania, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i uczynić sektor rolniczy odpornym na zmiany klimatu i cele środowiskowe. Uwzględnione zostaną potencjalne zakłócenia w produkcji rolnej i handlu.

- Unikać zakazów eksportu i innych środków ograniczających handel, utrzymywać otwarte i przejrzyste rynki - czytamy w deklaracji końcowej.

UE i USA podwajają pomoc żywnościową

We wspólnym oświadczeniu UE i Stany Zjednoczone zobowiązały się do zdwojenia wysiłków na rzecz zapewnienia bezpośredniej pomocy żywnościowej i innych form wsparcia. Celem jest przeciwdziałanie pogłębianiu się światowego kryzysu żywnościowego. Stany Zjednoczone zapowiedziały, że w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczą na ten cel równowartość prawie 10 mld euro w ramach programu "Wyżywienie w przyszłości" i swoich zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. Zgodnie z deklaracją, UE przewidziała co najmniej 2,5 mld euro na międzynarodową współpracę w zakresie wyżywienia w latach 2021-2024.

Oprac. Na podstawie AgE

Fot. www.topagrar.comPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)