Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Korytarz na Morzu Czarnym za zniesienie sankcji na Rosję

Obrazek

Trwają dyskusje nad utworzeniem korytarza na Morzu Czarnym aby bezpiecznie wyeksportować zboże z Ukrainy. Jednak nie ma nic za darmo.

Dorota Kolasińska1 czerwca 2022, 12:24

Po komunikacie ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dymytra Kuleby, w którym polityk oskarżył Rosję o nieczyste zagrywki względem świata, w których wykorzystywany jest głód, jako karta przetargowa, w Moskwie odbyło się spotkanie wysokiego szczebla. Uczestniczyła w nim przedstawicielka ONZ Rebecca Grynspan i wicepremier Rosji Andriejem Biełousowem. Rzecznik ONZ Stephane Dujarric podała, że były to rozmowy "konstruktywne".

 

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres prowadzi negocjacje w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża, ale jednocześnie rosyjskiego eksportu żywności i nawozów. Z kolei ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone mogą wystawić firmom żeglugi i ubezpieczeniowym „listy pocieszenia”, aby zachęcić je do transportu. Podkreśliła, że USA nie nałożyły na Rosję sankcji wobec importu zbóż i nawozów.

Ukraina projektuje bezpieczny szlak handlowy przez Morze Czarne, a zboża do eksportu jest około 22 mln ton, miałoby praktycznie w całości trafić do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Morze Czarne w obawie przed atakiem z rosyjskich statków jest zaminowane, utrudniając swobodne przemieszczanie. Zgodnie z rezolucją, wody miałyby być rozminowane, a transport zboża wznowiony.

Eksport za zniesienie sankcji

Emmanuel Macron Prezydent Francji oraz Olaf Scholz, kanclerz Niemiec wezwali wczoraj Władimira Putina do zakończenia rosyjskiej blokady ukraińskiego portu Odessa na warunkach w.w. rezolucji ONZ. Jednak Rosja upiera się, że umożliwi bezpieczny transport drogą morską, jednak nie ma nic za darmo, bowiem Rosjanie chcą zniesienia niektórych sankcji nałożonych przez unijne kraje.

Na tą propozycję rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że rozwiązanie kryzysu związanego z eksportem zboża, zależy od zniesienia sankcji, a więc od decyzji UE, ale także Kijowa.

Sytuacja nie jest prosta do rozwiązania, trudno będzie ustąpić zarówno Putinowi, jak i KE w sprawie nałożonych sankcji. Tego typu rozważania przypominają szantaż emocjonalny – najgorszym z możliwych scenariuszów – głodem i brakiem żywności w Afryce. Decyzje zapadną najszybciej 8 czerwca. Putin po rozmowach z Erdoganem, prezydentem Turcji podał do publicznej wiadomości, że Rosja jest gotowa ułatwić niezakłócony eksport zboża z ukraińskich portów we współpracy z Turcją. Otwarcie drogi morskiej dla zboża to jednocześnie otwarcie dostępu do Odessy dla rosyjskiego wojska i ogromne ryzyko dla portów.

Oprac. dkol na podst. reuters.com/rferl.org/

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)