Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Łagodzenie skutków wojny: francuscy rolnicy zostaną zwolnieni z podatku akcyzowego od konsumpcji produktów energetycznych

Obrazek

Francuski rząd przedstawił plan łagodzenia skutków wojny w Ukrainie. Minister rolnictwa Julien Denormandie oprócz zwolnienia rolników z podatku akcyzowego od konsumpcji produktów energetycznych chce również zapewnić dostawy nawozów, zwłaszcza jesienią.

Dominika Mulak24 marca 2022, 15:30
We Francji rząd przedstawił właśnie swój „plan odpornościowy”, który ma złagodzić skutki wojny w Ukrainie dla najważniejszych sektorów gospodarki. Jak ogłosił w ubiegłą środę, 16 marca, minister rolnictwa Julien Denormandie, oprócz ustalonej już ulgi w wysokości 15 centów za litr oleju napędowego, rolnicy mają zostać bezpośrednio odciążeni dzięki wcześniejszemu zwrotowi podatku akcyzowego od konsumpcji produktów energetycznych (TICPE). Ponadto zostanie przyznana zaliczka w wysokości 25% refundacji za następny rok. Co więcej, rząd rozszerzy zakres dotacji dla przedsiębiorstw energochłonnych na przemysł rolno-spożywczy.

Z pomocy będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa, których wydatki na gaz i energię elektryczną stanowią co najmniej 3% kosztów operacyjnych, i które w 2022 roku byłyby na minusie z powodu wzrostu cen energii. Według Denormandie będzie to szczególnie pomocne dla hodowców warzyw, drobiu, cukrowni i producentów mleka w proszku. Hodowcy zwierząt gospodarskich również mają otrzymać ukierunkowane wsparcie, a dokładniej dopłaty do pasz. Na ten cel w ciągu dwóch miesięcy ma zostać przeznaczone 400 mln euro. Paryż chce również odciążyć rolników od składek na ubezpieczenie społeczne, przeznaczając na ten cel kolejne 60 mln euro.


Nawozów nie zabraknie?


Francuski rząd ogłosił również plan zabezpieczenia dostaw nawozów, zwłaszcza jesienią. W tym kontekście Denormandie zasygnalizował, że planowane zaostrzenie wymagań dotyczących przechowywania saletry amonowej powinno zostać odłożone w czasie. Oprócz dostaw nawozów rząd chce również zająć się „suwerennością azotową”, promując zielone nawozy i stosowanie nawozów organicznych. Należy również wzmocnić plan dotyczący białka promujący uprawę roślin wysokobiałkowych.Rolnicy: ulga tylko w krótkim okresie


Francuskie Stowarzyszenie Rolników (FNSEA) zasadniczo z zadowoleniem przyjęło zaproponowane środki, ale jednocześnie uważa, że ulgi będą miały miejsce raczej w krótkim okresie. Należy ubolewać, że wzrost kosztów paliwa nie zostanie w pełni wchłonięty. Na tle rozpoczynających się prac polowych wiele gospodarstw znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Mając na uwadze średnio- i długoterminowe plany zabezpieczenia produkcji rolnej, stowarzyszenie zażądało jak najszybszego skonkretyzowania ich treści i ugruntowania na poziomie europejskim.Zakaz spekulacji żywnością


Mniejsze stowarzyszenie rolnicze Coordination Rurale (CR) nie jest w ogóle usatysfakcjonowane. - Jest oczywiste, że rząd nie uważa produkcji żywności za strategiczną. Poza dotacjami dla hodowców zwierząt gospodarskich, rolników obowiązują te same przepisy, co inne grupy zawodowe i osoby prywatne - skarżyło się CR.

Krytycznie odniosła się również Konfederacja Drobnych Rolników - Confédération Paysanne (Conf'). Jej zdaniem należy pracować nad większą niezależnością. - Pilnie należałoby wstrzymać uprawę roślin energetycznych do produkcji paliw. Pozwoliłoby to uwolnić od 3% do 5% francuskich gruntów ornych na produkcję żywności i paszy dla zwierząt. Aby przyczynić się do światowego bezpieczeństwa żywnościowego, należy również zakazać spekulacji żywnością - uważa.

Źródło: AgE
Fot. www.topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)