Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Lubelskie: Eksplozja we wsi Przewodów, są ofiary śmiertelne! Nieoficjalnie: przyczyną wybuchu 2 rosyjskie rakiety

Obrazek

To szokująca i tragiczna wiadomość... W miejscowości Przewodów (powiat hrubieszowski, województwo lubelskie) doszło dziś przed godz. 16:00 do eksplozji. Według wstępnych, ale jeszcze niepotwierdzonych przez oficjalne źródła państwowe informacji jej przyczyną miały być 2 rosyjskie rakiety, które spadły na punkt skupu zbóż. Lokalne źródła prasowe mówią o 2 ofiarach śmiertelnych - pracownikach tego punktu skupu.

Bartłomiej Czekała15 listopada 2022, 20:47
Poza kilkoma zdjęciami z miejsca zdarzenia i informacjami z kont ekspertów wojskowych - jak Jarosław Wolski - czy korespondentów wojennych - jak Mateusz Lachowski - próżno szukać oficjalnych doniesień państwowych służb mundurowych czy administracji szczebla wojewódzkiego czy też krajowego.

Ze wstępnych informacji wynika, że na punkt skupu zbóż we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie mogły spaść dwie rosyjskie rakiety, które trafiły w suszarnie do zboża i ciągnik rolniczy z przyczepą.  Do zdarzenia miało dojść przed godz. 16:00. Jak informuje portal lublin112.pl, zdarzenie może być związane z atakiem rakietowym na miejscowość Bełz na Ukrainie. Jest ona położona 12 km od Przewodowa. Z kolei od samego Przewodowa do granicy z Ukrainą jest 7 km.

Na dostępnych zdjęciach widać zniszczoną wagę przejazdową, rozrzucone w nieładzie po wybuchu ziarno kukurydzy oraz krater. Są także zdjęcia fragmentów rakiet. Zdaniem Jarosława Wolskiego, eksperta ds. wojskowości i autora kanału "Wolski o wojnie" na YouTube, są to rakiety typu cruise.
Na razie nie ma ani potwierdzenia tych informacji ani komentarza ze strony Rządu. Jego rzecznik Piotr Müller poinformował tylko, że trwa posiedzenie Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Po nim ma być oficjalny komunikat dla mediów w tej sprawie. Wielu polityków uspokaja by poczekać na oficjalne potwierdzenia tych doniesień przez źródła rządowe. Czekamy na oficjalne informacje organów państwowych w tym temacie. Będziemy aktualizować ten artykuł na bieżąco.

AKTUALIZACJA 22:41

Zwiększenie gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych i służb


Rzecznik rządu Piotr Müller, po zakończonym posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych przed siedzibą Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wspólnie z jego szefem Jackiem Siewierą, przekazał mediom krótką informację:

- W powiecie hrubieszowskim doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski. Służby wyjaśniają sprawę. Wdrożono procedury przewidziane w takiej sytuacji - zwiększenie gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych i służb. Weryfikujemy, czy można uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego - poinformował rzecznik rządu.

Szef BBN Jacek Siewiera dodał, że jest w stałym kontakcie z doradcą ds. bezpieczeństwa Prezydenta USA Jackiem Sullivanem i trwają konsultacje z kluczowymi państwami NATO.

AKTUALIZACJA 16.11.22 godz. 6:55

W nocy zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów. Po jego zakończeniu premier Mateusz Morawiecki wygłosił specjalne oświadczenie i poinformował o decyzjach, które zapadły podczas spotkania.

- Zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej niektórych oddziałów sił zbrojnych ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Po drugie, konsultujemy z naszymi sojusznikami obecną sytuację w ramach artykułu 4 Paktu Północnoatlantyckiego. Po trzecie, zdecydowaliśmy o wezwaniu Ambasadora Federacji Rosyjskiej do siedziby MSZ. Pozostajemy także w stałym kontakcie z władzami Ukrainy. Pan Prezydent jest w kontakcie z Prezydentem, a ja z Premierem. Poza tym razem z ekspertami analizujemy miejsce wybuchu by wyjaśnić przyczyny tego wybuchu. Podnieśliśmy także z szefem MSWiA wszystkie służby mundurowe w stan podwyższonej gotowości - mówił premier Morawiecki.
Źródło: Jarosław Wolski, Twitter, lublin112.pl, Kancelaria Premiera, Facebook


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)