Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Milion hektarów z bombami i minami w Ukrainie

Obrazek

Pierre Vauthier, szef biura FAO w Ukrainie: milion hektarów gruntów dotkniętych problemem min i niewybuchów – to tylko część problemów, którymi zostali dotknięci ukraińscy rolnicy.

Tomasz Czubiński13 marca 2023, 08:44

FAO, czyli Food and Agriculture Organization of the United Nations, to wyspecjalizowana agencja ONZ zajmująca się walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez rozwój obszarów wiejskich i lepszą dystrybucję żywności. Do FAO należy 194 państw członkowskich, dwóch członków stowarzyszonych (Wyspy Owcze i Tokelau) i jednej organizacji członkowskiej – Unii Europejskiej. Organizacja działa w 130 krajach świata.

Głównym celem zamówień realizowanych przez FAO jest zapewnienie światu dostatku żywności poprzez poprawę wydajności rolnictwa, poprawę warunków życia ludności wiejskiej i rozwój światowej gospodarki. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. FAO zwiększyła wsparcie dla wrażliwych pracowników ukraińskiego sektora rolnego, zwłaszcza drobnych rolników.

Szefem biura FAO na Ukrainie jest Pierre Vauthier. W wywiadzie dla portalu un.org opowiedział o przedsięwzięciach, realizowanych przez agencję, dotyczących wsparcia ukraińskich rolników podczas pełnoskalowej inwazji rosyjskiej.

Od kwietnia rozpoczęliśmy dystrybucję nasion, głównie do osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i schroniły się w wioskach, gdzie czuły się bezpieczniej i miały większe szanse na znalezienie mieszkania. Ponad 30 tys. gospodarstw domowych otrzymało nasiona i transfery pieniężne od FAO, co pomogło wzmocnić lokalną gospodarkę i zbudować odporność – powiedział szef ukraińskiego biura FAO.

W 2022 roku zablokowane zostały ukraińskie porty, które eksportowały ponad 80–90% krajowego zboża do Afryki i Azji. Aby zapobiec całkowitemu załamaniu produkcji rolnej, FAO w porozumieniu z ukraińskim rządem i partnerami była w stanie zakupić i udostępnić prawie 6 mln ton pojemności magazynowej zboża. Oznaczało to, że rolnicy, z których wielu straciło infrastrukturę w wyniku wojny, mogli przechowywać swoją produkcję i unikać strat. Działania te uratowały zbiory z roku 2022 i ustabilizowały sytuację na świecie.

– Przy wsparciu Niemiec dystrybuowaliśmy również generatory prądu. Zatem producenci żywności i inne elementy łańcucha żywnościowego miały możliwość działania. Przykładowo daliśmy generatory dużym piekarniom w Kijowie i Chersoniu, aby mogły wypiekać chleb – dodał Pierre Vauthier.

FAO w Ukrainie pracuje również nad zmniejszeniem zużycia paliw kopalnych w sektorze rolniczym i sprawdza możliwości wykorzystania energii słonecznej i biopaliw. Co najważniejsze, FAO współpracuje ze Światowym Programem Żywnościowym WFP, w celu identyfikacji i nadania priorytetu gruntom wymagającym rozminowania i rekultywacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa rolnikom oraz umożliwienia jak najszybszej bezpiecznej i wydajnej produkcji rolnej. Obecnie na Ukrainie jest milion hektarów gruntów dotkniętych minami i niewybuchami.

Ogólnym celem FAO w Ukrainie jest wsparcie do końca 2023 r. pół miliona gospodarstw domowych, czyli miliona osób na obszarach wiejskich w celu umożliwienie im uzyskania samowystarczalności, a tym samym przyczynienia się do ożywienia gospodarki wiejskiej.

Marek SztejerPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)