Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Nowy korytarz transportowy omijający Białoruś i Rosję

Obrazek

Litwa i Ukraina połączyły się w celu stworzenia nowego korytarza transportowego między portami bałtyckimi a Odessą oraz innymi portami ukraińskimi. Inicjatywa ta ma na celu utworzenie korytarza transportowego o wystarczającej przepustowości, który ominie Białoruś i Rosję. Korytarz ten ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Litwy, ale także dla innych krajów bałtyckich, gdyż efektywnie wykorzysta ich porty morskie i ułatwi dotarcie do Europy Południowej.

Maryia Khamiuk18 marca 2023, 09:33
Na początku marca we Lwowie odbyło się spotkanie delegacji Komitetów Ekonomicznych Litwy i Ukrainy pod przewodnictwem Loreta Maskalioviene, wiceministra transportu i komunikacji. Podkreślił, jak ważna jest realizacja projektu korytarza transportowego, a także współpraca z instytucjami Unii Europejskiej.

Zwiększenie wolumenu przewozów towarowych 

Jedną z najważniejszych kwestii jest utworzenie dodatkowego ogniwa Korytarza Bałtyk-Adriatyk przez Unię Europejską do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i granicy Ukrainy w kierunku Dorohuska, co zwiększyłoby ogólną przepuszczalność na granicy ukraińsko-unijnej w kierunku Morza Bałtyckiego. Oprócz rozwoju korytarza transportowego Litwa i Ukraina dążą również do zwiększenia wolumenu przewozów towarowych koleją między portem morskim w Kłajpedzie a Ukrainą. Omówiono również zaangażowanie Ukrainy w inicjatywę Kolei Litewskich w zakresie Wolnej Kolei we wzmacnianiu niezależności i odporności systemów kolejowych regionu wraz z państwami bałtyckimi.


Zobacz także: Zboże z Ukrainy trafia do Chin, a nie do Afryki. Porozumienie zbożowe miało inne założenia

Najkrótszy korytarz transportowy

Memorandum ministrów transportu Litwy i Polski, podpisane w Wilnie we wrześniu 2022 roku, obejmuje rozbudowę europejskiej kolei do Kłajpedy i ma na celu usprawnienie międzynarodowych połączeń logistycznych na granicy polsko-ukraińskiej. W styczniu bieżącego roku do rozbudowy tego korytarza włączyły się inne kraje bałtyckie.
Inicjatywa ta stanowi dla Litwy i Ukrainy szansę stworzenia najkrótszego korytarza transportowego między Ukrainą a portami bałtyckimi, omijające terytorium Białorusi, która przedstawiła swoje terytorium wojskom rosyjskim. Rozwój tego korytarza ma potencjał do zwiększenia wymiany handlowej, poprawy połączeń logistycznych, a w ostatecznym rozrachunku z korzyścią dla gospodarek obu krajów.


Czytaj również: Rosja utrudnia funkcjonowanie korytarza zbożowego. Ukraina prosi o pomoc ONZ i Turcję


Mkh na podst. Ministerstwa Transportu Republiki Litewskiej
fot. envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)