Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Jest nowe porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża!

Obrazek

Agencja Reuters informuje o osiągniętym właśnie porozumieniu w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne z trzech kluczowych ukraińskich portów – Odessy, Czarnomorska i Jużny.  To lipcowe zostało wydłużone o 120 dni.

Karol Pomeranek17 listopada 2022, 10:12

ONZ i Turcja gwarantami realizacji porozumienia

Reuters powołuje się na dzisiejszy komunikat Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy w tej sprawie. 

– Decyzja została właśnie podjęta w Stambule. Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja pozostają gwarantami porozumienia – napisano w oświadczeniu.

Jak przypomina Agencja, osiągnięte w lipcu wstępne porozumienie pomogło wówczas powstrzymać światowy kryzys żywnościowy, umożliwiając eksport żywności i nawozów z kilku ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, zablokowanych wcześniej przez stronę rosyjską.

„Rosyjska inwazja doprowadziła do rekordowych cen żywności i paliwa”

– Ukraina należy do czołowych eksporterów zboża na świecie, dostarczając na globalny rynek ponad 45 mln ton rocznie - podała w lipcu Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). – Rozpoczęta 24 lutego rosyjska inwazja doprowadziła do rekordowych cen żywności i paliwa, a także problemów z łańcuchem dostaw. Ogromne zapasy zboża utknęły w silosach.

– Porozumienie nie tylko przyczyni się do stabilizacji światowych cen żywności, ale również "przyniesie ulgę krajom rozwijającym się, które znajdują się na skraju bankructwa i najbardziej bezbronnym ludziom na krawędzi głodu – powiedział wówczas Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ. – Od początku wojny podkreślam, że nie ma rozwiązania światowego kryzysu żywnościowego bez zapewnienia pełnego globalnego dostępu do produktów żywnościowych Ukrainy oraz rosyjskiej żywności i nawozów – dodał.

źródło: agriculture.com/reuters.com
fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)