Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Rosja zakręca gaz i strzela sobie samobója. Jak to wpłynie na ceny nawozów?

Rosja w miesiąc po ogłoszeniu, że za dostawy gazu każe sobie płacić w rublach i polskiej odmowie na takie niezgodne z umową rozliczenie, wstrzymuje dostawy gazu. Gaz natychmiast drożeje, osłabia się także złotówka. Jak to w dłuższej perspektywie może wpłynąć na rynek paliw oraz zaopatrzenie w nawozy i ich ceny w przyszłości?

dr Juliusz Urban27 kwietnia 2022, 07:53

Gaz zaraz po wyznaczeniu daty i godziny zakręcenia zaworów na gazociągu dostarczającym rosyjski gaz do Polski podskoczyły. Wczoraj gaz w holenderskim hubie gazowym TTF podrożał na kontraktach majowych o 13,1% do 105 euro za MWh. reaguje także krajowa waluta za jedno euro znów musimy zapłacić 4,70 zł, ostatnio tak słaby złoty był pod koniec marca. Za dolara dziś zapłacimy 4,42 zł, tyle za zielonego przyszło nam płacić dwa tygodnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę, a więc prawie dwa miesiące temu. Rynek walutowy zapewne szybko się otrząśnie, bo od czasu poprzednich spadków krajowa waluta ulegała powolnemu umacnianiu, a od 3 tygodni kursy były prawie stałe. 

Gaz drogi, rosyjski samobój?

Nie jest to jednak jedyny przypadek, że surowce podczas wojny drożeją.


Pozostało 83 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ