Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Rosjanie zniszczyli drugi co do wielkości terminal zbożowy na Ukrainie. 323 miliony ludzi będą głodować?

Obrazek

W ciągu ponad 100 dni od początku agresji Rosji na pełną skalę na Ukrainę okupanci użyli ponad 2,6 tysięcy różnego rodzaju rakiet. Na celowniku Kremla okazały się jednostki wojskowe, tymczasowe miejsca gdzie rozlokowali się żołnierze, stacje kolejowe, systemy energetyczne... domy mieszkalne, budynki kultury, szpitale oraz magazyny z żywnością.

12 czerwca 2022, 06:00

Od niedawna Rosjanie usilnie atakują czarnomorskie wybrzeże, obwód mikołajowski, porty morskie oraz elewatory. Z tego można wyciągnąć wnioski, że prawdziwe zamiary tego państwa polegają na dalszym blokowaniu ukraińskich portów i możliwości wywiezienia zboża, pogłębienia światowego kryzysu żywnościowego oraz wzięcia pod całkowitą kontrolę ukraińskiej infrastruktury morskiej.

4 czerwca br. rosyjscy okupanci ostrzelali dzielnicę mieszkalną w Mikołajowie oraz magazyn zboża. Na miejscu uderzenia powstał pożar na przestrzeni 10 tys. metrów kwadratowych. W jego likwidacji udział wzięło 11 zastępów straży pożarnej w liczbie 50 strażaków.

Unia Europejska krytykuje Rosję

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell mocno skrytykował to uderzenie rakietowe, mówiąc, że Rosjanie w taki sposób zniszczyli drugi co do wielkości terminal zbożowy na Ukrainie. Takie działania Putina nie odpowiadają jego poprzednim obietnicom stworzenia bezpiecznego korytarza morskiego dla statków handlowych z portów ukraińskich przez Morze Czarne. Josep Borrell zaznacza, że rosyjska dezinformacja w celu okłamywania staje się coraz to bardziej cyniczna.

Jakby tego było mało rosyjska agencja informacyjna „Nowosti” oficjalnie poinformowała 7 czerwca o wysłaniu z okupowanego Melitopola na Krym pierwszego pociągu z ukraińskim ziarnem. Te pierwsze 11 wagonów to prawdopodobnie dopiero początek. W planach okupantów kolejne setki i tysiące wagonów. Co dalej dzieje się z kradzionym zbożem? Tego do końca nie wiadomo. Na razie udało się potwierdzić sprzedaż jednego statku z kradzionym zbożem w Syrii.

Patrząc na to, jak działają Rosjanie na terenie Ukrainy, wydaje się, że ich celem jest totalne zniszczenie ukraińskiej infrastruktury, przede wszystkim produkcyjnej. Świadczą o tym fakty celowego minowania pól uprawnych oraz kradzieży rolniczego sprzętu.

Rosja rujnuje ukraińskie rolnictwo, handel i gospodarkę

Flota rosyjskiego agresora blokuje komunikacje morskie, rujnuje szlaki logistyczne i blokuje przewozy zakontraktowanej wcześniej produkcji. A chaotyczne minowanie przez flotę rosyjską szlaków morskich z cieśniny Bosfor do Odessy można zaliczyć do licznej kohorty rosyjskich zbrodni wojennych.

Prowadząc wojnę przeciwko Ukrainie oraz blokując porty morskiej tego kraju Rosja potęguje ryzyko światowego kryzysu żywnościowego. David Beasley, dyrektor World Food Programm zaznaczył, że 323 miliony ludzi będą głodować jeżeli wojna Rosji z Ukrainą przedłuży się na czas nieokreślony. Jego zdaniem porty w regionie odeskim trzeba natychmiast odblokować bowiem na Ukrainie konieczność zmagazynowania nowych zbiorów będzie kolidować z tym, że w wielu magazynach zalega zboże ze zbiorów w 2021 roku, a kraje Afryki zaczną głodować.

Można stwierdzić, że wojna na Ukrainie już doprowadziła do załamania się łańcuchów logistycznych i spowodowała gwałtowny wzrost cen na paliwo, żywność oraz transport. Cały świat cywilizowany musi pochylić się nad tym problemem, żeby zapobiec klęsce głodu oraz krachu światowego systemu zaopatrzenia ludności w żywność.

Marek Sztejer

Fot. landlord.uaWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)