Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Ukraina ma 2 miesiące na eksport zboża

Wcześniej Ukraina eksportowała 5 mln ton zboża miesięcznie. Ale po wybuchu wojny wielkość dostaw gwałtownie spadła: w marcu udało się wyeksportować około 200 tys. ton, a w kwietniu – 1,90 mln ton. W krąg kanałów eksportowych wstąpiła Rumunia. Nie będzie to jednak długo trwać.

21 maja 2022, 06:43

Pierwszy rumuński statek załadowany ukraińskim zbożem, który opuścił port Kostanca jeszcze na końcu kwietnia, przewiózł 71 tys. ton kukurydzy. Drugi 160-metrowy statek o ładowności około 26 tys. ton przygotowuje się do opuszczenia portu. Warto podkreślić, że Rumunia zwolniła ukraińskie statki z opłat za usługi portowe.

Na razie w rumuńskich portach jest prawie pusto, ponieważ jest koniec sezonu. Natomiast za 2 miesiące pojawi się konkurencja w postaci plonów pszenicy ozimej i jęczmienia z Rumunii, Bułgarii, Serbii i Węgier. Ukraina musi przetransportować około 20 mln ton zbóż, aby uniknąć „korka” w rumuńskim porcie.

Polska także poszukuje rozwiązań

Prawie od początku wojny, toczą się rozmowy pomiędzy Polską i Ukrainą o umożliwieniu eksportu zbóż. 16 maja br. Polska i Ukraina podpisały porozumienie w sprawie utworzenia korytarzy solidarnościowych i przewozu zbóż z oblężonej Ukrainy.

Tymczasem, jak twierdzi Minister Polityki Rolnej, cały problem tkwi w transporcie zbóż przez granicę ukraińsko-polską. Ze względu na to, że typy torów są zupełnie inne, a dostosowanie mogłoby kosztować krocie (polska kolej jest wąskotorowa). Dostawy przez granicę wymagają przeładunku do wagonów europejskich, których nie jest zbyt wiele.

Mkh

Fot. Envato Elements


Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ