Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Ukraina ma 2 miesiące na eksport zboża

Obrazek

Wcześniej Ukraina eksportowała 5 mln ton zboża miesięcznie. Ale po wybuchu wojny wielkość dostaw gwałtownie spadła: w marcu udało się wyeksportować około 200 tys. ton, a w kwietniu – 1,90 mln ton. W krąg kanałów eksportowych wstąpiła Rumunia. Nie będzie to jednak długo trwać.

21 maja 2022, 08:43

Pierwszy rumuński statek załadowany ukraińskim zbożem, który opuścił port Kostanca jeszcze na końcu kwietnia, przewiózł 71 tys. ton kukurydzy. Drugi 160-metrowy statek o ładowności około 26 tys. ton przygotowuje się do opuszczenia portu. Warto podkreślić, że Rumunia zwolniła ukraińskie statki z opłat za usługi portowe.

Na razie w rumuńskich portach jest prawie pusto, ponieważ jest koniec sezonu. Natomiast za 2 miesiące pojawi się konkurencja w postaci plonów pszenicy ozimej i jęczmienia z Rumunii, Bułgarii, Serbii i Węgier. Ukraina musi przetransportować około 20 mln ton zbóż, aby uniknąć „korka” w rumuńskim porcie.

Polska także poszukuje rozwiązań

Prawie od początku wojny, toczą się rozmowy pomiędzy Polską i Ukrainą o umożliwieniu eksportu zbóż. 16 maja br. Polska i Ukraina podpisały porozumienie w sprawie utworzenia korytarzy solidarnościowych i przewozu zbóż z oblężonej Ukrainy.

Tymczasem, jak twierdzi Minister Polityki Rolnej, cały problem tkwi w transporcie zbóż przez granicę ukraińsko-polską. Ze względu na to, że typy torów są zupełnie inne, a dostosowanie mogłoby kosztować krocie (polska kolej jest wąskotorowa). Dostawy przez granicę wymagają przeładunku do wagonów europejskich, których nie jest zbyt wiele.

Mkh

Fot. Envato ElementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)