Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Ukraińscy rolnicy dotknięci rosyjską agresją będą mogli zatrzymać rządowe dotacje

Obrazek

Ukraińscy rolnicy nie będą musieli zwracać środków pomocowych z budżetu ukraińskiego, jeśli ich mienie zostało zniszczone wskutek działań z boku rosyjskich okupantów.

Tomasz Czubiński1 września 2022, 12:38

Rada Ministrów Ukrainy wydała rozporządzenie pozwalające na zatrzymanie przez rolników środków otrzymanych w ramach rządowych programów dotyczących wsparcia hodowli zwierząt i budowy silosów zbożowych, w wypadku jeżeli ich majątek został zniszczony w wyniku działań armii rosyjskiej.

Świadczy o tym rozporządzenie nr 960 , opublikowane 27 sierpnia na ukraińskim portalu rządowym.

Rolnicy mogą zatrzymać koszty w następujących wypadkach:

  • zmniejszenie pogłowia zakupionych z dotacji zwierząt hodowlanych, kóz, owiec lub zwiększenie pogłowia krów własnej produkcji;
  • likwidacji ze stada pojedynczych zwierząt, na które otrzymano środki budżetowe, w związku z chorobą, co uniemożliwia pozyskanie z nich oczekiwanego efektu gospodarczego;
  • braku możliwości wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem obiektów do przechowywania i przetwarzania zboża, których koszt został częściowo zrefundowany, ze względu na utratę, zniszczenie lub uszkodzenie takiego obiektu.
W celu potwierdzenia szkód rolnicy muszą posiadać dokumenty dotyczące zaksięgowania długoterminowych i bieżących aktywów biologicznych w przedsiębiorstwach rolnych lub dokument dotyczący oględzin obiektu uszkodzonego w wyniku agresji zbrojnej Rosji, sporządzony zgodnie z ustaloną procedurą.

Marek SztejerPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)