Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Ukraińska produkcja zwierzęca cierpi z powodu wojny

Straty Ukrainy w sektorze hodowlanym na razie nie przekraczają 15%. Jak powiedziała Olena Dadus, wicedyrektorka Departamentu Polityki Rolnej Ministerstwa Gospodarki, ten wskaźnik nie jest krytyczny dla bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy. Ale widok zniszczonych i zbombardowanych gospodarstw, w tym obór, chlewni, kurników oraz cierpiących zwierząt chwyta za serce.

Maryia Khamiuk23 kwietnia 2022, 14:33

- Podejmujemy wszelkie środki ostrożności, aby zwiększyć produkcję żywca na spokojnych obszarach i zapewnić ich wydajną pracę. W tym celu gospodarstwom oferowane są specjalne programy kredytowe, gwarancje portfelowe, wsparcie popytu z budżetu i żywność dla ludności, która obecnie znajduje się na tymczasowo okupowanych terytoriach – powiedziała Olena Dadus.

Hodowla zwierząt to branża, która uzależniona jest od dostępności pasz, sytuacji rynkowej i popytu konsumpcyjnego. Aktywne działania wojenne we wschodnich regionach Ukrainy doprowadzają nie tylko do odcięcia niektórych regionów od pozostałej części kraju, utrudnieniach w transporcie, braku paliw i paszy. Doprowadzają one również do zniszczenia gospodarstw rolnych i hodowanych w nim zwierząt.

Gęsi i krowy - ofiary ostrzału w Połtawie

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na gospodarstwo znajdujące się w pobliżu Połtawy. Poinformował o tym przewodniczący obwodowej administracji wojskowej w Połtawie Dmytro Lunin.

W wyniku ataku zginął mieszkaniec pobliskiej miejscowości, który pracował w gospodarstwie jako stróż. Jedna osoba została ranna, a samo gospodarstwo jest zniszczone.

 - Właśnie tak wygląda tak zwany „rosyjski świat”. „Demilitaryzacja” gospodarstwa rolnego w pobliżu Połtawy. Chyba szukali tam „bojowych” gęsi lub krów. Ale zabili miejscowego stróża. Rosjanie robią rzeczy, które wykraczają poza zrozumienie i zdrowy rozsądek. Okupant czeka na zemstę za każde zrujnowane życie – pisze Dmytro Lunin.


„Wrzask bydła był nie do zniesienia”

Lubow Złobina jest rolniczką i właścicielką gospodarstwa „Elita-rekord” w obwodzie charkowskim. Jej gospodarstwo znalazło się pod okupacją Rosji. Opowiedziała o tym w wywiadzie dla Suspilne.

Jak powiedziała Złobina, rosyjscy okupanci przyjeżdżali do jej gospodarstwa po żywność.

- Przyszli, wzięli mleko, wzięli jajka. Dałam to, co mówili, bo przyszło 10 osób z karabinami. Niektórzy chcieli przyjechać tu czołgami. Wstałam i powiedziałam: „Nie puszczę! Mam tu ludzi, mam tu bydło”. Mówię: „Po moim trupie”, a oni odpowiadają: „Zaraz zrobimy”. Oczywiście słabo mi się zrobiło… – opowiada rolniczka.

Rosyjska artyleria zniszczyła obory w gospodarstwie, spłonęło bydło. Niektóre zwierzęta zostały ranne.

- Biegaliśmy, wynosiliśmy, przez okna przekazywaliśmy świnie, małe prosięta. Ponad 300 sztuk bydła było. Barany, świnie. Około 120 głów bydła spłonęło – świnie, cielęta – powiedziała Lubow Złobina.

Jak powiedziała rolniczka, gospodarstwo nadal działa. Teraz na farmie są młode zwierzęta. Zwierzętami się opiekowano nawet podczas aktywnych działań wojennych.

- Cielęta są półtoramiesięczne, miesięczne, niedzielne, niedawno urodziły się jeszcze dwa. Pod bombardowaniem doiliśmy ręcznie, z rzeki nosili wodę, poiliśmy – dodała rolniczka.


Zdjęcia: Dmytro Lunin (Telegram); Suspilne Kharkiv (YouTube)Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)