Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Wiosenne zasiewy 2022 w Ukrainie. Jakie problemy mają rolnicy?

Wiceminister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki oświadczył, że wiosenne siewy na Ukrainie napotkały na problemy związane z zabezpieczeniem zasobów materialnych i technicznych spowodowane rosyjską agresją.

12 kwietnia 2022, 14:15

- Tegoroczne zasiewy niewątpliwie są najtrudniejsze dla Ukrainy od czasu odzyskania niepodległości w roku 1991. Mamy nadzieję, że to pierwsze i ostatnie takie zasiewy w naszym kraju. Tegoroczna kampania siewna zetknęła się z wieloma problemami. W szczególności pierwszorzędnym problemem jest to, że wiele pól na terenie Ukrainy jest zaminowanych przez uciekających żołnierzy rosyjskich, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rolników. Również mamy problemy z dostępnością podstawowych zasobów materiałowych i technicznych potrzebnych do kampanii siewnej - wyjaśniał Wysocki.

Wiceszef resortu podkreślił, że istnieją także problemy z dostępnością dla rolników oleju napędowego, nawozów mineralnych, nasion i środków ochrony roślin.

- Również istnieją pewne problemy z parkiem maszyn rolniczych. W wielu regionach Ukrainy wiele maszyn zostało zniszczonych. Teraz rolnicy szukają możliwości wzajemnego zaspokojenia swoich potrzeb w tym zakresie. Olej napędowy pozostaje również kluczowym czynnikiem w kampanii siewnej. Rosja niszczy i próbuje dalej wysadzać w powietrze bazy naftowe i rafinerie na Ukrainie. Dlatego teraz robimy wszystko, aby zapewnić naszym rolnikom wystarczającą ilość oleju napędowego - dodał Wysocki.

Przypomnijmy, że według stanu na 1 kwietnia przewidywane powierzchnie zasiewów głównych upraw wiosennych przewidzianych do zbiorów w 2022 r. na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę wynoszą 13 438,4 tys. ha, czyli o 3 477,9 tys. ha mniej niż w ubiegłym roku.

Lidia Baranowska

Fot. Envato ElementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)