Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Wojenne zniszczenia ukraińskich wsi. Cierpią i giną rolnicy

W sieci pojawia się coraz więcej zdjęć i nagrań o zniszczeniach na Ukrainie – obiekty infrastruktury, budynki mieszkalne, administracyjne. Wojna niszczy nie tylko miasta, ale również wsie i okolice niewielkich miasteczek, gdzie znajdują się gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolne.

11 marca 2022, 09:06

Atak rakietowy uszkodził gospodarstwo trzody chlewnej

Wieś Podrudye w obwodzie żytomierskim, położona 30 kilometrów od granicy ukraińsko-białoruskiej, obudziła się 28 lutego o godzinie 3:13 w nocy przez atak rakietowy w pobliżu gospodarstwa utrzymującego trzodę chlewną. W wyniku ataku zostały uszkodzone trzy budynki.

Ratownicy ewakuowali trzech pracowników, którzy byli wtedy w pracy, z terenu gospodarstwa. Jeden z nich, strażnik, był ranny, zaopiekowali się nim lekarze. Pozostała dwójka pracowników została zabrana na bezpieczną odległość od miejsca ataku.

Oprócz tego, jak poinformował szef regionalnej administracji wojskowej regionu Korostenia, Yuriy Tarasiuk, bombowce zniszczyły budynek Rady gminy wiejskiej gładkowickiej.

Buraki i sprzęt artyleryjski

Przewodniczący rady regionu Sumy, Dmytro Żywycki napisał na swojej stronie na Facebooku, że we wsi Bielovodskoye rosyjscy żołnierze zajęli silos w gospodarstwie rolnym Kernel i żądają negocjacji z władzami miejscowości i Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy.

2 marca wojsko zajęło gospodarstwo oraz wprowadziło na teren przedsiębiorstwa kolumnę sprzętu wojennego. Obok znajduje się magazyn z burakami. Przywieziono tam 225 jednostek ciężkiego sprzętu i artylerii.

Jak podkreślił Żywycki, miejscowi musieli przenieść się dalej od tego miejsca i teraz siedzą w piwnicach, bo sąsiednią wieś Bielovody, którą również odwiedzili wojskowi, ostrzelali, okradli rolników i grozili mieszkańcom.

Denis Waszczenko, szef administracji wojskowej regionu romeńskiego, poinformował, że rosyjskie wojsko nikogo nie wpuszcza na teren gospodarstwa. Co więcej, okupanci wzięli czterech ukraińskich zakładników do niewoli na tym gospodarstwie, z których trzech udało się uwolnić. Jedna osoba na dzień 4 marca wciąż pozostawała w niewoli.

Zniszczona piekarnia – są ofiary śmiertelne

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało na swoim oficjalnym kanale na Telegramie, że w poniedziałek 7 marca okupanci przeprowadziły nalot na ukraińskie miasto Makarov w obwodzie kijowskim. Pocisk trafił w teren państwowego przedsiębiorstwa piekarniczego Makarovsky Khlebzavod.

Według wstępnych danych na terenie przedsiębiorstwa znajdowało się w sumie około 30 osób, z których 13 to ofiary śmiertelne. Pracownicy pogotowia ratunkowego uratowali spod ruin 5 osób.

źródło zdjęć: Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obw. żytomierskimWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)