Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Wojna w Ukrainie i obawy o bezpieczeństwo żywnościowe bez wpływu na Zielony Ład – KE chce go realizować

Obrazek

Komisja Europejska nie widzi potrzeby zmiany w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. Tego przekonania nie zmienia ani wojna na Ukrainie, ani rekordowe ceny gazu i nawozów.

wk12 marca 2022, 06:00

Jednym z głównych tematów obrad grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca oraz  Grupy Dialogu Obywatelskiego „Zboża i nasiona” z udziałem przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej była ocena sytuacji rynkowej dotyczącej ziarna zbóż.

Produkcja wysoka, ale …

Z danych, przedstawionych przez ekspertów wynikało, że poziom produkcji zbóż w świecie jest w obecnym sezonie rekordowy, ale mimo to należy się spodziewać dużych problemów na rynku wynikających z toczącej się wojny. Należy bowiem bardzo poważnie brać pod uwagę to, że ziarno z Basenu Morza Czarnego nie pojawi się jak zwykle na rynku. Trwają wprawdzie poszukiwania nadwyżek eksportowych w innych krajach, ale wiadomo, że nie uda się łatwo zaspokoić braków wywołanych rosyjską agresją.

Skutki wysokich cen gazu

W czasie omawiania sytuacji rynkowej w poszczególnych krajach reprezentujący Polskę prof. Jerzy Grabiński ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych zauważył, że wysokie ceny nawozów warunkują zmniejszoną intensywność nawożenia, co oczywiście wpłynie negatywnie na wzrost roślin. W efekcie plony będą mniejsze. Negatywny wpływ niedostatku składników pokarmowych w glebie na plony może zostać spotęgowany przez suszę, która praktycznie corocznie dotyka Polski. To co niepokoi to fakt, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, nie widać żadnych szans na poprawę sytuacji na rynku nawozów.

Zatrzymać „Zielony Ład”

- Przedstawiłem na posiedzeniu stanowisko Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, które sugeruje Komisji Europejskiej aby w bezprecedensowej sytuacji zastosować bezprecedensowe działania i w związku z dużą niestabilnością cen energii, a w efekcie środków do produkcji rolniczej zawiesić wejście w życie wszystkich reform związanych z Europejskim Zielonym Ładem oraz unijnego systemu handlu emisjami ETS – powiedział prof. Jerzy Grabiński.

Reformy bez zmian

Niestety z wypowiedzi przedstawicieli DG AGRI, można było odnieść wrażenie, że nie widzą oni w obecnej sytuacji niczego co mogłoby skłaniać do rozważania jakichkolwiek zmian w dotychczasowej polityce. - Omówione zostały problemy związane z reformą Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Usłyszeliśmy, że trzeba nadal realizować cele związane z neutralnością klimatyczną ponieważ zasadniczą rzeczą jest dbanie o klimat. Brak refleksji Komisji Europejskiej związanej z obecną sytuacją na świecie jest rozczarowujący – podsumował prof. Jerzy Grabiński.

wk

Fot. Envato elements

 

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)