Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Koronawirus>

Minister Ardanowski: o zasiłku chorobowym nie tylko w kwarantannie

Obrazek

– Stawka 10 zł dziennie zasiłku chorobowego została ustalona jeszcze w 2009 roku przy zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni – przypomniał Jan Krzysztof Ardanowski w specjalnym wywiadzie dla naszego magazynu.

Andrzej Sawa30 marca 2020, 09:00

Podkreślił, że budżet państwa dopłaca do innych świadczeń z KRUS, głównie do rent i emerytur, zaledwie 8% pozyskiwane jest ze składek rolników. Zasiłek chorobowy zaś w całości pochodzi z tych składek. Niedawno rząd podniósł kwotę zasiłku chorobowego o 50%, za jeden dzień zwolnienia wypisanego przez lekarza rolnicza Kasa wypłaca 15 zł, pod warunkiem, że niezdolność do pracy lub pozostawanie w kwarantannie wynosi 15 dni.

– Jeden z domorosłych liderów chłopskich zażądał kwoty 50 zł za dzień niezdolności do pracy lub pozostawania w kwarantannie. W praktyce oznaczałoby to podniesienie składki o prawie 100 zł miesięcznie, a więc niemal 300 zł co kwartał – przestrzegł Ardanowski i postawił pytanie, czy rolnicy byliby w stanie unieść takie obciążenie? Minister poinformował, że jeszcze kilkanaście dni temu oficjalnie zapytał Głównego Inspektora Sanitarnego, jak w reżimie zakazów potraktować rolnika, który wyjechał w pole?

– GIS jednoznacznie odpowiedział, że rolnik nie może opuszczać gospodarstwa. Zaś reszta zakazów obowiązuje go jak innych. Może jechać w pole pracować, może pracować przy zwierzętach – zrelacjonował nam Ardanowski.

Cały wywiad z Ministrem Rolnictwa możesz zobaczyć TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)