Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Kronika policyjna>

CBŚP: kolejni zatrzymani w związku z oszustwami podatkowymi w zakładach mięsnych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej na terenie zakładów mięsnych.

Dominika Mulak24 czerwca 2020, 15:28
W tym tygodniu policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji, przy wsparciu funkcjonariuszy z Zarządów ze Szczecina, Poznania i Katowic zatrzymali kolejne 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej na terenie zakładów mięsnych.

- Zatrzymanym osobom w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Śledczy zarzucają im również przestępstwa z kodeksu karno-skarbowego. Na polecenie prokuratury BSWP zatrzymało jedną osobę. W związku z przedstawieniem części z podejrzanych zarzutów pomocnictwa do popełnienia tak zwanych „zbrodni fakturowych”, maksymalny wymiar kary im grożącej to 25 lat pozbawienia wolności - napisano na stronie CBŚP.

Funkcjonariusze CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, od blisko 4 lat wyjaśniają okoliczności tej sprawy. Członkowie grupy przestępczej, działającej na terenie zakładów mięsnych są podejrzani o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, do których dochodziło w latach 2011-2015.

- Grupa mogła działać na terenie niemal całego kraju poprzez różne podmioty gospodarcze powiązane z jedną z firm branży mięsnej. Jak ustalono przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, dotyczącymi rzekomego świadczenia przy pośrednictwie w rekrutacji pracowników i podwykonawstwie w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa - wyjaśniają śledczy.

Uzyskane w ten sposób środki finansowe były wyprowadzane z majątku spółki, w łańcuchu powiązanych ze sobą firm, poprzez przekazywanie, przyjmowanie i  pomocnictwo w przenoszeniu ich posiadania oraz własności. Zdaniem funkcjonariuszy CBŚP, łącznie ze spółki wyprowadzono ponad 233 mln zł. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa został narażony na straty w kwocie ponad 260 mln zł.

Do tej pory policja ujęła łącznie 88 osób podejrzanych o wyłudzanie VAT na wielką skalę.

Źródło i fot.: www.cbsp.policja.pl

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ