Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Kronika policyjna>

Czeski rolnik zamiast buraków wykopał złoty skarb!

Obrazek

 

Podczas prac w polu ciężkim sprzętem, z wnętrza gleby można wydobyć niezłe znaleziska. W Polsce znajdujemy głównie niewybuchy, chociaż zdarzała się też drogocenna biżuteria. Co znalazł czeski rolnik?

Dorota Kolasińska20 października 2022, 14:32

Jak podaje czeskie radio rolnik z regionu opawskiego w północno-wschodnich Czechach dokonał niezwykłego odkrycia podczas zbioru buraków. Wydobył z ziemi złoty pas z epoki brązu. Rolnik, gdy tylko odkrył skarb od razu skontaktował się z archeologami z Muzeum Śląskiego w Opawie. Eksponat trafi do Muzeum w Bruntál najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

Jiří Juchelka, kierownik działu archeologii, mówi, że gdy tylko zobaczył zdjęcie złotego przedmiotu, wiedział, że jest to coś wyjątkowego. Kawałek złota ma około 50 cm. Początkowo twierdzono, ze to fragment tiary, jednak po zbadaniu okazało się, że to raczej fragment paska.

Ozdobny pas

- Jest ozdobiony wypukłymi koncentrycznymi okręgami i zakończony zapięciami w kształcie róż na końcach. Pasy były wtedy wykonane ze skóry i były przymocowane do przedniej części. Został pognieciony, gdy znalazł go znalazca, prawdopodobnie w wyniku działalności rolniczej, więc cudem jest tak dobrze zachowany. Może brakować kilku drobnych części, ale poza tym jest w idealnym stanie – komentuje archeolog.

Cienka blaszka paska wykonana jest głównie ze złota, srebra i domieszką miedzi i żelaza. Wstępnie archeolodzy ustalili, że przedmiot może pochodzić z XIV w. p.n.e., jednak będą konieczne dalsze badania, aby ustalić dokładny wiek przedmiotu.

- Prawdopodobnie należał do kogoś o wysokiej pozycji w społeczeństwie, ponieważ przedmioty o takiej wartości były wtedy rzadko produkowane. Dlatego mówimy o kimś bardziej szanowanym. Chociaż wartość pieniężna pasa nie została jeszcze ustalona, ​​jest już jasne, że obiekt ma nieobliczalną wartość kulturową i historyczną – mówi konserwatorka muzeum.

- Takie obiekty rzadko znajdują się nawet podczas wykopalisk, więc jest to naprawdę wyjątkowe odkrycie nie tylko w naszym regionie, ale w całych Czechach. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że będzie to jeden z najcenniejszych obiektów, które będzie można oglądać w naszym muzeum – cieszą się właściciele muzeum w Bruntale.

 

Polskie skarby w polu

Polscy rolnicy najczęściej znajdują niewybuchy i części rozbitych podczas II wojny światowej samolotów i bombowców. Jednak dwa lata temu, w Słuszkowie koło Kalisza rolnik na polu kukurydzy znalazł skarb, którego wiek szacuje się na około XI – XII wiek. Wewnątrz skrzyni znaleziono 6,5 tys. srebrnych monet ułożonych w sakiewkach, dwie obrączki i dwa pierścionki.

 

Oprac. dkol na podst. radio.cz/Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)