Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Kronika policyjna>

Kontrole ITD: Kierowca ciężarówki przewożącej świnie z długą listą uchybień

Obrazek

Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) każdego dnia dokonuje licznych kontroli samochodów ciężarowych, także tych przewożących żywy inwentarz. W ostatnim tygodniu inspektorzy z woj. kujawsko-pomorskiego natrafili na ciężarówkę, której kierowca popełnił liczne wykroczenia.

Bartłomiej Czekała7 lipca 2020, 08:10
Kujawsko-Pomorska ITD zatrzymała do rutynowej kontroli drogowej na krajowej „piętnastce” w Suchatówce koło Inowrocławia  pojazd ciężarowy przewożący trzodę chlewną. Podczas sprawdzania pojazdu, kierowcy oraz dokumentacji inspektorzy stwierdzili długą listę poważnych naruszeń aktualnych przepisów.
 
Jak informuje ITD, ciężarówka nie została oczyszczona i zdezynfekowana przed załadunkiem świń. Kierowca okazał dokument, z którego wynikało, że ostatnia taka czynność była wykonana w marcu bieżącego roku. Transport świń odbywał się bez wymaganych w tym przypadku uprawnień przewozowych. W związku z tym konieczna była interwencja powiatowego lekarza weterynarii i na miejsce został wezwany inny pojazd ciężarowy, który spełniał wymogi prawne do przewozu żywych zwierząt. Po jego przybyciu na miejsce zwierzęta zostały przeładowane.

Poza tym kierujący feralną ciężarówką nie miał ważnych badań lekarskich i psychologicznych. Dodatkowo inspektorzy wykryli, że tachograf zainstalowany w pojeździe nie miał aktualnej legalizacji. Ostatnie badanie, poświadczające sprawność tego urządzenia, zostało przeprowadzone w sierpniu 2017 roku.

Konsekwencje dla kierowcy i jego pracodawcy są dotkliwe. Kierowcę ciężarówki ukarano mandatami. Wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Dodatkowo wyniki kontroli zostaną przekazane powiatowemu lekarzowi weterynarii.

oprac. bcz na podst ITD
Fot. ITD

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)