Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Kronika policyjna>

Nieruchomość warta 6,5 mln zł – „szybkie” odrolnienie i „korzystniejsza” cena?

Obrazek

 

CBA zatrzymało trzech wielkopolskich przedsiębiorców oraz komornika sądowego z Wrześni. Zdaniem śledczych, w zamian za odwołanie licytacji komorniczej nieruchomości, której wartość wynosiła 6.5 mln zł, obiecano łapówkę w wysokości 100 tys. złotych.

Karol Pomeranek20 czerwca 2022, 13:21

 CBA prowadziło w latach 2019-2020 śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za udzielenie korzyści majątkowych, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

„Szybkie i pozytywne rozpatrzenie wniosku o odrolnienie”

Jak podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne, ze zgromadzonego materiału wynika, że trzech przedsiębiorców z terenu woj. wielkopolskiego, działając wspólnie i w porozumieniu, powoływało się przed innym przedsiębiorcą na wpływy u burmistrza Miasta i Gminy Września, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym we Wrześni oraz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi „w celu szybkiego i pozytywnego rozpatrzenia wniosku o odrolnienie nieruchomości oraz zapewnienie preferencyjnego zakupu nieruchomości będącej przedmiotem licytacji komorniczej”, a w zamian za ową przysługę „oczekiwali udziału w zyskach z tytułu późniejszych transakcji na nieruchomości”.

– W ramach prowadzonych czynności zgromadzono ponadto materiały wskazujące na przyjęcie przez komornika przy Sądzie Rejonowym we Wrześni obietnicy korzyści majątkowej w wysokości 100 tys. zł od jednego z przedsiębiorców. Łapówka miała stanowić „wynagrodzenie” w zamian za odwołanie licytacji komorniczej nieruchomości, której wartość wynosiła 6.5 mln zł – podaje CBA.

Zarzuty dla czterech osób

Cztery zatrzymane przez funkcjonariuszy poznańskiej Delegatury CBA osoby usłyszały już zarzuty w Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej  w Poznaniu.

– Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, zakaz kontaktowania się i dozór policji – informuje zespół prasowy CBA.

Oprac. Karol Pomeranek na podst. CBA

Fot. CBAPicture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)