Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Kronika policyjna>

Sprzedawali rolnikom smar zamiast oleju napędowego!

Obrazek

Zatrzymano 9 podejrzanych w śledztwie dotyczącym grupy paliwowej, która zmieniała przeznaczenie oleju smarowego.. na napędowy. Skarb Państwa w wyniku działania grupy przestępczej utracił na tym procederze 190 mln zł.

Dorota Kolasińska13 grudnia 2021, 14:58

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno – Skarbowego w Łodzi oraz Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia Komendy Stołecznej Policji zatrzymali 9 podejrzanych osób, które działały w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się obrotem i zmianą przeznaczenia oleju smarowego, który wprowadzano na rynek jako napędowy.

- Są to kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy kierowanej przez Andrzeja Sz., którego zatrzymano wraz z 21 innymi podejrzanymi w marcu 2021r. Zatrzymani w dniu 7 grudnia to osoby, które pełniły w grupie funkcje kierowców lub byli odbiorcami paliw. U dwojga z zatrzymanych ujawniono ponad tysiąc podrobionych faktur, mających fałszywie świadczyć, że olej napędowy pochodzi od dużego krajowego producenta paliw. Straty jakie poniósł Skarb Państwa w wyniku działania grupy to niemal 190 milionów złotych (blisko 65 milionów nieopłaconego podatku VAT oraz ponad 124 mln podatku akcyzowego), przy czym jest tylko to kwota wynikająca z wydanych dotychczas postanowień o przedstawieniu zarzutów – podaje Prokuratura Regionalna w Warszawie. 

Od końca 2020 r. prowadzono śledztwo dotyczące nielegalnego obrotu paliwami oraz uchylania się przez członków grupy od opodatkowania podatkiem akcyzowym, podatkiem od towarów i usług (VAT). Na poszlaki trafiono przypadkiem, kiedy prowadzono odrębne śledztwo przeciwko 52 członkom grupy zajmującej się podobnym procederem.

Ustalono, że podejrzani działali od połowy 2016 r., aż do 7 grudnia br. (zatrzymanie) na terenie całego kraju, ale główne ośrodki znajdowały na terenie województwa łódzkiego, a także w jednej z podwarszawskich miejscowości.

W woj. łódzkim produkowano olej smarowy objęty zerową stawką VAT oraz w procedurze zawieszonego poboru akcyzy, który następnie w ramach fikcyjnego obrotu miał trafiać do zagranicznych spółek kontrolowanych przez członków grupy. Symulowano opuszczanie granicy poprzez wykorzystanie geolokalizatorów umieszczonych w autach umieszczonych przy granicy.

Jednak olej był dostarczany i sprzedawany w większości na terytorium Polski, bez opłacania należnego podatku akcyzowego oraz podatku VAT. Nieopodatkowane paliwo trafiało głównie do firm transportowych, gospodarstw rolnych, a rozliczenia odbywały się głównie w gotówce.

Podejrzani w większości przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych (dozór Policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportów). Zabezpieczono majątek o wartości 10 mln zł należący do podejrzanych.

- Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 10, zaś podejrzanym, którym zarzucono popełnieni tzw. zbrodni vatowskiej grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności – podaje Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

oprac. dkol na podst. warszawa.pr.gov.pl

fot. poglądowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)