Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Chlomazon do odchwaszczania kukurydzy

Obrazek

Chlomazon to znana, zwłaszcza producentom rzepaku, ale nie tylko, substancja chwastobójcza. Do tej pory nie była zarejestrowana w kukurydzy. Po raz pierwszy zrobiła to firma Sumi Agro rejestrując herbicyd Tonale.

dr Maria Walerowska9 marca 2022, 13:29

Tonale to 3-składnikowy herbicyd do przedwschodowego zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych w uprawie kukurydzy. W jego skład wchodzą takie substancje czynne, jak wspomniany już chlomazon  (40 g/l), mezotrion (75 g/l), terbutylazyna (375 g/l). Chwaty wrażliwe to: chwastnica jednostronna, fiołek polny, komosa biała, maruna nadmorska, rdest powojowy, rdest ptasi, samosiewy rzepaku, tobołki polne, włośnica zielona. Zalecana dawka jednorazowego zastosowania: 1,5 – 2,0 l/ha. Środek należy stosować bezpośrednio po siewie do fazy kiedy pochewka liściowa przebija się na powierzchnię gleby (BBCH 00-09).

W produkcji Tonale wykorzystano opatentowaną technologię mikro-kapsułkowania MICROPLUS.

– W dużym uproszczeniu – technologia MICROPLUS polega na zamknięciu cząsteczek substancji czynnej (w tym przypadku chlomazonu) w polimerowej kapsułce w formulacji CS. Pozostałe substancje czynne czyli: mezotrion oraz terbutylazyna występują w formie zawiesiny (SC). W ten sposób otrzymujemy formulację ZC, czyli zawiesinę z mikrokapsułkami.  Została ona stworzona po to, aby zwiększać skuteczność i długość działania środka. Substancja czynna – chlomazon - jest stopniowo uwalniana z kapsułki, dzięki czemu jest bezpieczniejsza dla rośliny uprawnej. Ponadto zaletą zastosowania mikrokapsułek jest ograniczenie wymywania substancji czynnej w głąb profilu glebowego oraz fakt, że chlomazon nie był dotychczas stosowany w uprawie kukurydzy. Tonale stosuje się przedwschodowo, w związku z tym jest idealnym dopełnieniem do powschodowego preparatu Click Premium, który został wprowadzony do sprzedaży w 2021 r. – mówi Marta Strzelecka-Berek, kierownik ds. produktów rolniczych Sumi Agro Poland Sp. z o.o.

Szerokie plany na przyszłość

Firma Sumi Agro nad rejestracją nowych produktów i w najbliższych latach planuje wprowadzić na rynek kolejne rozwiązania, m.in. dwa fungicydy do ochrony upraw ogrodniczych. Pierwszym z nich jest Mevalone zawierający w składzie substancje pochodzenia naturalnego – terpeny. Drugim produktem, który zostanie wprowadzony do asortymentu będzie fungicyd biologiczny oparty o szczep bakterii Pseudomonas putida B2017. Dzięki tym produktom będziemy w stanie dostarczyć producentom skuteczne narzędzia do ochrony upraw pozwalające na ograniczenie użycia substancji chemicznych – informuje Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland Sp. z o.o.

W niedalekiej przyszłości w ofercie Sumi Agro Poland pojawi się także herbicyd oparty o nową (w Polsce) substancję czynną do stosowania w sadach oraz w uprawie ziemniaka, jak również fungicyd na parcha i mączniaka, na bazie nowej substancji czynnej pochodzącej z japońskiego laboratorium.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy