Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Co utrudnia wschody kukurydzy?

Obrazek

Kukurydza jako roślina ciepłolubna potrzebuje do wschodów odpowiedniej temperatury gleby. Czy jednak tylko niska temperatura może zakłócić kiełkowanie nasion?

14 maja 2014, 14:12

Do tych czynników można zaliczyć także szkodniki, poza typowymi glebowymi jak drutowce czy rolnice. Stosunkowo rzadko powodująca duże przerzedzenie wschodów śmietka kiełkówka może także uszkadzać w tym roku nasiona i kiełki. W roku o cieplejszym początku wiosny żerowanie jej larw jest praktycznie niezauważalne. Odżywiają się one najmłodszymi częściami roślin, które w optymalnej temperaturze szybko rosną i przechodzą przez kolejne fazy rozwojowe. W tym roku jednak można było zaobserwować na niektórych plantacjach przerzedzenie wschodów spowodowane właśnie przez larwy tej śmietki. Sprzyjał temu przedłużający się okres wschodów spowodowany spadkami temperatur, lokalnie nawet do -5 st. C. Nasiona, w których żerują larwy w ogóle nie kiełkują lub kiełek nie wydostaje się nad powierzchnię gleby, brunatnieją i zamierają. Jeśli w uszkodzonych nasionach nie znajdzie się larw, to ich zamieranie może być spowodowane tylko niską temperaturą.
Przed śmietką kiełkówką powinna chronić zaprawa nasienna, jednak ich ilość została mocno ograniczona zakazem stosowania neonikotynoidów. Nalistne zwalczanie szkodnika w praktyce może być utrudnione, gdyż szybko rosnąca kukurydza po ustąpieniu warunków stresowych przestaje być atrakcyjna dla szkodnika. Populację tego szkodnika można nieco zmniejszyć przez niszczenie chwastów, wczesne przygotowanie gleby pod siew i głębokie przyorywanie obornika, w którym dorosłe muchówki składają jaja.
jdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)