Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Co zrobić z przypaloną kukurydzą?

Obrazek

Plantacje kukurydzy odchwaszczane powschodowo mogą nosić jeszcze ślady uszkodzenia herbicydami. Jak pomóc roślinom przetrwać ten ciężki okres?

24 czerwca 2014, 15:10

Część z zarejestrowanych herbicydów powschodowych można stosować do fazy 8 liścia kukurydzy. Teoretycznie jest to ostatni moment na ich bezpieczne zastosowanie. Uszkodzenia po wykonaniu opryskiwania w tej fazie mogą się pojawić, szczególnie jeśli w tym czasie temperatura spadnie poniżej 10 st.C. Podczas przygotowywania cieczy roboczej należy dokładnie sprawdzić, czy herbicyd zawiera w swojej formulacji adiuwant. Jeśli tak, to nie powinno się już dodawać go osobno. W przeciwnym razie ciecz stanie się bardziej inwazyjna dla roślin kukurydzy i spowoduje uszkodzenia. Rośliny zżółkną i zbieleją, a ich wzrost może się zatrzymać nawet na 2 tygodnie, jeśli temperatura będzie zbyt niska.
Przeciwdziałanie takiemu zjawisku to przede wszystkim odczekanie kilku dni, aż roślina sama zacznie się odtruwać. Nie można bezpośrednio po wystąpieniu uszkodzeń wykonywać zabiegów nawozami dolistnymi czy biostymulatorami. Dodatkowa dawka składników może pogłębić stres i wydłużyć leczenie się roślin. Po upływie kilku dni i zauważalnym powrocie roślin do prawidłowej kondycji można zastosować nawozy dolistne. Powinno się podać fosfor, który będzie stymulować korzeń do wzrostu oraz cynk. Dobry będzie też dodatek boru i manganu. Pozytywny wpływ na kondycję roślin będzie miał te dodatek biostymulatora zawierającego aminokwasy i cukry, które zostaną natychmiast włączone w metabolizm roślin.
jdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)