StoryEditor

Co zrobić z przypaloną kukurydzą?

Plantacje kukurydzy odchwaszczane powschodowo mogą nosić jeszcze ślady uszkodzenia herbicydami. Jak pomóc roślinom przetrwać ten ciężki okres?
24.06.2014., 15:06h

Część z zarejestrowanych herbicydów powschodowych można stosować do fazy 8 liścia kukurydzy. Teoretycznie jest to ostatni moment na ich bezpieczne zastosowanie. Uszkodzenia po wykonaniu opryskiwania w tej fazie mogą się pojawić, szczególnie jeśli w tym czasie temperatura spadnie poniżej 10 st.C. Podczas przygotowywania cieczy roboczej należy dokładnie sprawdzić, czy herbicyd zawiera w swojej formulacji adiuwant. Jeśli tak, to nie powinno się już dodawać go osobno. W przeciwnym razie ciecz stanie się bardziej inwazyjna dla roślin kukurydzy i spowoduje uszkodzenia. Rośliny zżółkną i zbieleją, a ich wzrost może się zatrzymać nawet na 2 tygodnie, jeśli temperatura będzie zbyt niska.
Przeciwdziałanie takiemu zjawisku to przede wszystkim odczekanie kilku dni, aż roślina sama zacznie się odtruwać. Nie można bezpośrednio po wystąpieniu uszkodzeń wykonywać zabiegów nawozami dolistnymi czy biostymulatorami. Dodatkowa dawka składników może pogłębić stres i wydłużyć leczenie się roślin. Po upływie kilku dni i zauważalnym powrocie roślin do prawidłowej kondycji można zastosować nawozy dolistne. Powinno się podać fosfor, który będzie stymulować korzeń do wzrostu oraz cynk. Dobry będzie też dodatek boru i manganu. Pozytywny wpływ na kondycję roślin będzie miał te dodatek biostymulatora zawierającego aminokwasy i cukry, które zostaną natychmiast włączone w metabolizm roślin.
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 17:01