Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Deszcz znowu utrudnia żniwa kukurydziane

Obrazek

Aura ostatnich dwóch tygodni nie sprzyja zbiorom kukurydzy. Przelotne deszcze skutecznie przerywają pracę. Nie wszyscy jednak są zniechęceni i wyjeżdżają kombajnami  pole.

Jacek Daleszyński19 października 2016, 14:18

Wilgotność wymłóconego ziarna kukurydzy we wrześniu wynosiła w większości przypadków 23–26%. To bardzo dobry wynik, jednak niektórzy rolnicy zwlekali ze zbiorem, żeby ten parametr jeszcze się obniżył.

Niestety, październikowe deszcze pokrzyżowały te plany. Ziarno zbierane w poprzednim tygodniu miało wilgotność o 3–6% wyższą, co i tak nie powoduje przekroczenia granicznego poziomu 30%, powyżej którego cena za ziarno jest obniżana. Mamy jednak sygnały, że ziarno kukurydzy o wyższym FAO 260–270 osiągało wilgotność 33–34%.

Co zatem robić teraz, czy kosić bez względu na pogodę? Jak mówi nam jeden z rolników wykonujących usługi zbioru kukurydzy, wilgotność wysuszonego na polu do poziomu 25–26% ziarna wzrasta o 3–5% po deszczu. Taki poziom jest akceptowalny dla większości rolników uprawiających kukurydzę. Pojawiają się też sygnały, że nie warto czekać i zwłaszcza na tych polach, na których planuje się jeszcze zasiać pszenicę można kosić nawet w umiarkowanym deszczu, co budzi jednak mieszane uczucia. Niestety o ile dla wilgotności ziarna nie jest to bardzo niekorzystne, o tyle dla kombajnu już tak. Wilgotny pył i resztki roślin potrafią skutecznie okleić wytrząsacz i sita, których masa przez to wzrasta kilkukrotnie. Grozi to ich uszkodzeniem i pogarsza jakość omłotu. Oznacza to, że jeśli już zapadnie decyzja o zbiorze krótko po deszczu lub w jego trakcie to warto częściej sprawdzać stan tych elementów i je czyścić.

jd, fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)