Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Dni Kukurydzy w strugach deszczu

Obrazek

Podczas Krajowych Dni Kukurydzy w Gałowie pod Szamotułami (woj. wielkopolskie) pogoda nie rozpieszczała – wiał porywisty wiatr i padał deszcz. Kukurydzy on już nie pomoże, ale wszyscy zwiedzający mieli nadzieję, że uratuje zasiane niedawno rzepaki. 

dr Maria Walerowska8 września 2015, 13:37

 – Susza spowodowała znaczące przyspieszenie w zbiorach, zwłaszcza kukurydzy na kiszonkę. W zależności od stopnia wykształcenia kolb i stopnia zaschnięcia roślin przyspieszenie mogło być nawet o 2–3 tygodnie. Jeśli rośliny były bez kolb i zasychały wcześnie wówczas ich zbiór zaczął się już w połowie sierpnia. Wiele plantacji zebranych zostało praktycznie do końca sierpnia. Przy tym jakość kiszonki z kukurydzy w tym roku będzie bardzo zróżnicowana i na pewno gorsza niż w sprzyjających latach. Szacuję, że jej wartość energetyczna będzie niższa o ok. 30–40%, ponieważ to ziarno jest głównym nośnikiem energii – mówił prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

W Gałowie nie zabrakło najważniejszych firm hodowlano-nasiennych kukurydzy oraz firm nawozowych i chemicznych. Niestety, z powodu pogody frekwencja nie była wysoka, a nastroje i perspektywy dal kukurydzy niezbyt optymistyczne.

– Szacuję, że w tym roku plony kukurydzy na ziarno będą przynajmniej o 50%, jeśli nie więcej, niższe w porównaniu do zeszłego roku – mówił prof. Michalski. Jednocześnie radził rolnikom, żeby nie spieszyć się nadmiernie ze zbiorem kukurydzy na ziarno. Odczekać do momentu czarnej plamki  i potem po ok. 10 dniach rozpocząć zbiór.
mwalPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)