StoryEditor

Dni Pola z odmianami KWS

Decydując się na zakup kwalifikowanego materiału siewnego ponosi koszt od nieco ponad 100 zł w górę. Wszystko zależy ostatecznie od gatunku i odmiany. Jednak ceny pomiędzy odmianami tego samego gatunku w tym samym typie różnią się zaledwie o kilkanaście procent. Strategia sprzedawców nasion nie przewiduje znacznych odstępstw. Tak ujmując koszty materiału siewnego, to wybór odmiany jest beznakładowym środkiem produkcji roślinnej. Zanim jednak dokonamy tego wyboru warto obejrzeć odmiany w polu, tak jak np. podczas spotkania z firmą KWS w Kondratowicach na Dolnym Śląsku.
21.06.2016., 14:06h

Firma KWS w ranczerskim stylu na doskonałych glebach I i II klasy bonitacyjnej. Dodatkowo ziemia była napita wodą po nocnej ulewie. Mimo to setki rolników z zainteresowaniem oglądało prezentowane odmiany.

Zainteresowanie rolników wzbudziły dwie odmiany przeinaczone na kiszonkę - Agro Vitallo i Atletico. Osiągają one imponujące plony zielonej masy. Ponadto prezentowano znaną od lat odmianę Ricrdinio. Specjaliści zdradzili, że jest to najlepiej sprzedająca się odmiana na ziarno w Polsce i w Europie.

– W tym roku na liściach kukurydzy można obserwować antocyjanowe przebarwienia brzegów liści. Nie jest to efekt braku fosforu - gdyż jest ciepło a zasobność w glebach jest dobra, ale wynik wielkiej produkcji w liściach cukrów, które nie nadążają być odprowadzane i kumulują się w liściach. Nie ma to absolutnie wpływu na plon. Chlorofil nadal jest w liściach i produkuje - powiedział dr Adam Majewski z KWS.

Na kukurydzy w Kondratowciach odnotowano już tydzień temu pierwsze loty omacnicy prosowianki. Niedługo motyle zaczną składać jaja i wylęgną się gąsienice. Warto zauważyć że na polach KWS planowana jest biologiczna metoda zwalczania omacnicy i zostanie wyłożony kruszynek - pasożytujący jaja omacnicy. 

Prezentowano także nowe zboża. Przedstawicielem pszenicy ozimej była npodmian Rocefeller. Jest to kreacja z grupy paszowej C. Posiada bardzo wysoką odporność na mączniaka prawdziwego, rdzę brunatną oraz żółtą, fuzariozę kłosów oraz choroby podstawy źdźbła. Inną nową pszenicą ozimą jest odmiana Viborg - także typu C. Natomiast rolników, którzy mają problem z dzikami zainteresowała oścista pszenica jakościowa - Fenomen. Jest ona bardzo odporna na wyleganie dedykowana do intensywnej uprawy. Spośród jęczmieni ozimych zaprezentowano nową kreację - Ida.

Wśród rolników na polach trwały dyskusje skupione na agrotechnice. Pytania dotyczyły m.in. konieczności stosowania desykacji rzepaku, metod skracania rzepaku i zbóż. Przyczynkiem do dyskusji o skracaniu były karty technologiczne (patrz zdjęcia). Okazuje się że na żyznych polach była potrzeba silnego skracania zbóż (np. łącznie dawka 1 l/ha Moddusa). Mimo to jęczmień ozimy pod wpływem nocnej nawałnicy i tak wyległ.
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 03:56