Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Drobne korekty w cenach skupu zbóż

Obrazek

Początek tego tygodnia nie przyniósł większych zmian w krajowych cennikach. W niektórych punktach skupu widać obniżki stawek za żyto, pszenicę oraz podwyżki cen żyta. Jednak zdecydowana większość podmiotów skupujących pozostała przy cenach sprzed weekendu.

Aleksandra Galus6 lipca 2015, 14:06

Część punktów zaprzestała już skupować zboże z poprzednich żniw i przygotowuje się na nowe zbiory. Te, które nadal kupują oferują następujące ceny:

  • pszenica konsumpcyjna od 600 (woj. dolnośląskie) do 730 zł/t netto (woj. pomorskie),
  • pszenica paszowa od 560 (woj. łódzkie) do 670 zł/t netto (woj. pomorskie),
  • żyto od 430 (woj. łódzkie) do 500 zł/t netto (woj. zachodniopomorskie i pomorskie),
  • pszenżyto od 420 (woj. dolnośląskie) do 550 zł/t netto (woj. pomorskie),
  • jęczmień od 440 (warmińsko-mazurskie) do 550 zł/t netto (woj. pomorskie).

 

Wysoko notowana przed weekendem pszenica konsumpcyjna obecnie wyraźnie przyhamowała. Tylko jeden ze sprawdzonych przez redakcję topagrar.pl punktów skupu postanowił stawkę tę podnieść do 730 zł/t.

Na niezmiennym poziomie cenowym utrzymuje się suche ziarno kukurydzy. Można za nie otrzymać od 470 (woj. dolnośląskie) do 580 zł/t netto (woj. mazowieckie).
 Wzrastające przed kilkoma dniami ceny, szczególnie pszenicy, mogą być spowodowane informacjami o prognozowanych mniejszych plonach wywołanych suszą w Zachodniej Europie. Także przewidywania Międzynarodowej Rady Zbożowej określają tegoroczne światowe zbiory zbóż na poziomie niższym o 2,3% w stosunku do roku poprzedniego. Oznacza to jednocześnie, że w sezonie 2015/2016 prawdopodobnie zużycie zbóż będzie większe niż ich produkcja.

Na krajowym rynku jest mała podaż ziarna z poprzedniego sezonu co także wpływa na korektę cen. Zakłady produkcyjne nie mogą w pełni bazować na świeżym ziarnie, dlatego też rośnie zainteresowanie zbożem z 2014 r. Firmy chętnie dogadują się z rolnikami chcąc zmagazynować jak najwięcej surowca na bieżące zużycie do produkcji maki i pasz.  ag, jd


Zobacz aktualne ceny skupu zbóż w Polsce.Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)