- oceny stanu upraw w Jakubowicach na Opolszczyźnie
- efektywnego siewu kukurydzy
- technicznych parametrów siewu kukurydzy z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Prezentowane rośliny rzepaku ozimego były w fazie zaawansowanego strzelania w pęd i rozwijały nowe liście, a te z późniejszych siewów prezentowały początek wybijania się pędu, jednak ich pąki kwiatowe były jeszcze całkowicie schowane w liściach wierzchołkowych. ekspert zwrócił tez uwagę na konieczność systematycznego monitorowania tych upraw dotyczących nalotów chowacza brukwiaczka, chowacza czterozębnego i słodyszka rzepakowego. Każde ocieplenie będzie dla nich impulsem do masowych nalotów.
– W tym sezonie nie ma suszy wczesno-wiosennej, więc rośliny mogą i korzystają ze składników pokarmowych w glebie, zwłaszcza azotu, stąd ich dobra kondycja fizjologiczna. Niestety niska temperatura nie pozwala wykonać zabiegów ochronnych, w tym regulacji pokroju roślin – stwierdził doradca.
r e k l a m a
Zróżnicowanie w rozwoju jest obecnie bardziej widoczne w uprawach pszenicy ozimej, które wynika z bardzo rozstrzelanych w tym rejonie terminów siewu spowodowanych intensywnymi październikowymi opadami deszczu.
– Uprawy siane ok. 20.9 są w fazie strzelania w źdźbło, do drugiego kolanka, co wskazuje na potrzebę wykonania zabiegu fungicydowego i regulatorem wzrostu – dodał prelegent. Na niektórych roślinach – ich pochwach liściowych – widać bowiem objawy łamliwości podstawy źdźbła. Plantacje siane w pierwszej dekadzie listopada ub.r. są natomiast w fazie 3. rozkrzewienia, bez objawów infekcji patogenu. – To jednak choroba, która w początkowym okresie rozwija się w sposób utajony, więc warto zaplanować zabieg profilaktyczny – mówił Kaczmarek.
Precyzyjny siew kukurydzy
– Budowanie plonu kukurydzy zaczyna się od precyzyjnego siewu – powiedział podczas „e-spotkania” Mateusz Gniatkowski z Działu Doradztwa i Rozwoju firmy Osadkowski S.A. (patrz zdjęcie).