Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Eurodeputowani przeciwko nowym uprawom GMO

18.05.2017

Drukuj

Eurodeputowani przeciwko nowym uprawom GMO

Artykuł dostępny

Parlament Europejski w Strasburgu przeciwstawił się planom Komisji Europejskiej, aby umożliwić import i sprzedaż nowej, transgenicznej kukurydzy i nowej, genetycznie zmodyfikowanej odmiany bawełny do krajów UE.

W czasie obrad eurodeputowani podkreślili obawy państw członkowskich i naukowców oraz powtórzyli wezwanie do gruntownego przeglądu procedur zatwierdzania produktów zawierających genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO) w UE.

r e k l a m aNie same rośliny budzą zaniepokojenie, a opryski

Głosowanie dotyczyło sprzedaży kukurydzy GMO Maissorte DAS-40278-9 firmy Dow AgroScience, która jest uodporniona na kilka różnych rodzajów chemikaliów, w tym 2,4–dinitrofenol.

W czasie dyskusji parlamentarzyści odwołali się do badań naukowych, które budzą obawy dotyczące ryzyka związanego z 2,4–dinitrofenolem, substancją toksyczną, używaną powszechnie jako herbicyd, w większych dawkach szkodliwą dla ludzi i zwierząt.

Środek ma wpływać na rozwój zarodków, wady wrodzone i zaburzenia endokrynologiczne. Wprowadzenie na rynek europejski odmiany kukurydzy odpornej na 2,4–D (aktualnie uprawiana w Europie kukurydza jest na niego wrażliwa) mogłoby doprowadzić do zwiększenia korzystania z oprysków zawierających tę substancję.

Niewiążąca uchwała została przyjęta 435 głosami, z 216 głosami za i 34 wstrzymującymi się.

Toksyczny dla matki i dziecka?

W dalszej części obrad posłowie przeszli do dyskusji na temat przywozu genetycznie zmodyfikowanej odmiany bawełny GHB119 i produktów ją zawierających.


Według posłów to "niewątpliwie prowadzi do wzrostu uprawy bawełny w innych częściach świata i w konsekwencji do częstszego stosowania herbicydów opartych na glufosynacie amonu".

Odmiana bawełny GHB119 jest odporna na takie herbicydy. Glufosynat jest klasyfikowany jako toksyczny dla rozrodu – jednym z zagrożeń, wynikających z jego stosowania może być negatywny wpływ na dziecko w łonie matki. 

Uchwała ta uzyskała 425 głosów, przy 230 głosach za i 27 głosach wstrzymujących się.     al

Źródło: AgE
Fot. audiovisual.europa.eu

Polecane dla Ciebie:

article icon

Skup bydła: Popyt na żeńską połowę

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii