Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Glifosat na chwasty w mulczu

Obrazek

Jeśli facelia czy gorczyca, wysiane jako międzyplony ozime (mulcz), całkowicie nie obumarły, a ponadto rozwijają się w nich chwasty, przed siewem kukurydzy czy buraków pole wymaga użycia, np. glifosatu.

Janusz Biernacki23 marca 2017, 07:00

W zabiegu, uwalniającym pole z mulczem od chwastów należy zwrócić uwagę, by:

  • rośliny wiosną wykazywały oznaki wegetacji
  • temperatura powietrza w dzień wynosiła minimum 5°C
  • po oprysku nie występowały przymrozki poniżej –2°C
  • zabieg wykonać na suche liście
  • dawki glifosatu dostosować do gatunku chwastów.

Należy ponadto mieć na uwadze, że o skuteczności zabiegu w dużej mierze decyduje temperatura otoczenia. Im jest ona wyższa i w dzień występuje silne nasłonecznienie, tym działanie preparatu jest szybsze i skuteczniejsze. Niektóre z herbicydów zawierających glifosat wymagają ponadto dodatku siarczanu amonowego (5 kg/ha) lub adiuwantów. Nie zaleca się natomiast stosować ich form olejowych, które ograniczają chwastobójczą funkcję herbicydu.Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)